Kõljala ühistu võttis esimesena Saaremaal kasutusele silokombaini

Kõljala ühistu võttis esimesena Saaremaal kasutusele silokombaini

Foto: Egon Ligi

Kõljala POÜ masinapark täienes sel kevadel silokombainiga, millist tööriista pole praegu ühelgi teisel Saaremaa piimatootjal.

“Vene ajal olid küll Ida-Saksa päritolu silokombainid, kuid see masin on hoopis teine põlvkond ja hoopis teistsugune,” ütles Kõljala POÜ juht Tõnu Post.

Seni kogurkärudega silo teinud Post tõdes, et silokombain annab töökiirust märgatavalt juurde. Varasematel aastatel on ühistul kulunud silotegemise esimese niite peale kolm nädalat, sel aastal saadakse loodetavasti hakkama kümne päevaga.

Kolmapäeval kulus Kõnnu külas Kuivastu maantee ääres asuvatelt põldudelt vaalude üles võtmiseks vaid pool tööpäeva, varem kestis silotegemine seal kaks päeva. “Kombaini jõudlus oli nii suur, et tellisin kahele kogurkärule lisaks veel ühe rendiauto. Tundub, et sellestki võib väheks jääda. Kui mul nüüd üks kaugem vedu veel tuleb, siis peab vist kaks rendiautot võtma,” rääkis Tõnu Post.

Lisaks kiirele tööle paraneb silo kvaliteet, sest kombain on võimeline tegema vastavalt soovile lühemat hekselit ja tulemuseks on senisest palju ühtlasem ja kvaliteetsem rohumass. “Kui me pärast hakkame seda silo lehmale söötma ja anname ilusa massi, kus on paraja pikkusega heksel, siis mäletsemise aeg lüheneb natuke.

Lehm saab keskenduda veel rohkem söömisele ja siis tuleb ka piima natuke rohkem,” selgitas Kõljala ühistu juht. Ka kogurkäru võtab ise vaalu üles ja hekseldab ka kõrre, kuid tunduvalt kehvema kvaliteediga ja tunduvalt aeglasemalt.

Silotegemisaja lühenemine toob leevendust ka ühistu töölistele, kelle jaoks on silohooaeg tavaliselt küllaltki pingeline ja pikki tööpäevi nõudev protsess.
Tõnu Post rääkis, et möödunud nädalal ostetud John Deeri tehase kombain on juba aastaid mandril töötanud. Uue kombaini ostmine olnuks hetkel siiski veel liiga kallis lõbu ning just kalli hinna tõttu pole siinsetel tootjatel ainsatki silokombaini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 139 korda, sh täna 1)