Prügila sulgemine sai taas tagasilöögi

Prügila sulgemine sai taas tagasilöögi

AJALUGU: Sellist pilti, kus Kudjape prügimäel luusisid ringi prügikollid, praegu enam ei näe. Jäänud on vaid prügi, mis tuleb 16. juuliks 2013 mulla alla matta.
Foto: Arhiiv / Peeter Kukk

Ajagraafikus püsimisega niigi hädas oleva Kudjape prügila sulgemisprotsess sai veel ühe tagasilöögi, sest keskkonnaamet jättis heaks kiitmata keskkonnamõju hindamise aruande, mis käsitab suletava ladestusala läbikaevamist ja jäätmete sorteerimist.

“Lugesime seda aruannet risti ja põiki, eest ja tagant, et kas kuidagigi leiduks võimalus see heaks kiita, aga me ei leidnud sellist kohta,” ütles keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni keskkonnakorralduse spetsialist Kätlin Kallas.

Ameti töötajad tegid keskkonnamõju hindamise aruande kohta ühtekokku 19 märkust ja leidsid, et aruanne ei ole tegevusloa väljastamiseks piisav. “Anname endale aru, et meie otsus võib selle projekti saatust palju mõjutada, aga see ei ole meie süü, et ekspert on sellise asja kokku kirjutanud,” märkis Kätlin Kallas, kes oma sõnul samuti ootab, et keskkonnamõjude pikalt venima jäänud hindamisega lõpuks ühele poole jõutaks.

Käimasolev n-ö plaaniväline keskkonnamõju hindamine kerkis ootamatult päevakorda mullu detsembris seoses Saaremaa Prügila OÜ sooviga hakata jäätmete ümbertöötlemise käigus tootma põlevast materjalist jäätmekütust, mittepõlev materjal aga sorteerida ja valmistada sellest ladestusala sulgemiseks vajalikud kattekihid.

Saaremaa Prügila OÜ juhatuse liige Mihkel Paljak ütles, et talle tuli keskkonnaameti eitav vastus halva üllatusena, sest prügila sulgemise niigi pingeliseks muutunud ajagraafikus jääb ajavaru järjest vähemaks. Kui algselt pidi prügila sulgemistööde rahastamistaotlus minema keskkonnainvesteeringute keskusele (KIK) 2010. aasta detsembris, siis käimasolev plaaniväline keskkonnamõjude hindamine ja selle aruande tagasilükkamine keskkonnameti poolt muudavad prügila sulgemise 16. juuliks 2013 aina küsitavamaks.

KIK-i struktuuritoetuste üksuse jäätmemajanduse koordinaator Madis Maripuu ütles, et KIK ootab Kudjape prügila sulgemise rahataotlust nii ruttu kui võimalik. Euroopa Komisjoni tasemel juba räägitakse, et prügilate sulgemiseks ette nähtud raha, mille kasutamise kohta pole otsust tehtud, võidakse suunata muude tegevuste finantseerimiseks.

“Küsimus on siin ikkagi juba mõnedes kuudes, selle aasta lõpus võib juba juhtuda, et meil ei olegi enam võimalik toetada, kuna taotlused on tulnud nii hilja,” lausus Maripuu. Praeguseks on Eestis sulgemiseks raha saanud 19 prügilat. Kaheksa prügilat, nende hulgas Kudjape prügimägi, pole veel rahastamistaotlust esitanud.

Mihkel Paljak ütles, et homme kohtub ta keskkonnaameti töötajatega, et arutada variante, kuidas keskkonnamõju hindamise protsessiga võimalikult kiiresti ja tulemuslikult edasi minna.

Pärast keskkonnamõjude hindamise aruande heakskiitmist jääb üle loota, et prügila sulgemine ei jääks pidama riigihanke vaidlustamise taha. “Kui riigihange vaidlustatakse, siis teab ainult jumal taevas, palju see aega võtab,” tõdes Mihkel Paljak.

Kõik nõuetele mittevastavad Eesti prügilad suleti ladestamiseks 2009. aasta 16. juulil ning 2013. aasta 16. juuliks peavad kõik need prügilad olema korrastatud. Vastavalt jäätmeseadusele saab prügila tähtajaks sulgemata jätmise eest rakendada sunniraha kuni 32 000 euro (500 000 krooni) ulatuses. Kui Euroopa Kohus tuvastab, et Eesti on rikkunud Euroopa Liidu seadusi, võib lisanduda veel täiendav trahv.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)