Nüüd on üsna kindel: Lõhmuste lamba murdis hunt (2)

Suure tõenäosusega murdis Lõhmuste pere lamba Valjala vallas Lööne külas Lõve jõe äärsel karjamaal hunt, nagu perenaine esialgu ka arvas.

“Tutvunud kohapeal murdmishaavade, söödud osade ja murdmiskohta jäänud tegevusjälgedega ning küsitlenud lammaste omanikku, võib tõenäoliseks pidada, et lamba murdis hunt,” ütles keskkonnaameti looduskaitsebioloog Tõnu Talvi, kes käis ise teisipäeva hommikul kohapeal ekspertiisiakti tegemas.

“100% ei saa kunagi väita, et hunt murdis. Siis peaks inimene seda pealt nägema. Praegu kogutud andmed viitavad aga suurema tõenäosusega hundile kui kellelegi teisele võimalikule murdjale (koer, ilves),” märkis ta.

Tõnu Talvi ütles, et Saaremaal elab ilveste kõrval tõenäoliselt ka paar hunti. Sellele viitavad tema sõnul nii talvised loendusandmed kui ka eelmisel aastal Kaarma vallas Kaubi külas murtud lambad.

“See tõendab meie looduse mitmekesisuse ja ökosüsteemi terviklikkuse head seisundit. Tippkiskjad (lisaks mainituile ka meri- ja kaljukotkas), samuti näiteks must-toonekurg ja kassikakk on heas seisundis oleva looduse kroonijuveelid,” rääkis ta.

Talvi sõnul peaksid metsa- ja põllumehed suurkiskjate olemasolu üle vaid rõõmu tundma, aitavad ju hunt ja ilves loomulikul teel ohjeldada inimesele palju peavalu põhjustavaid metssigu.

Tõnu Talvi soovitas, et lambakasvatajad peavad samas oma karja eest paremini hoolitsema, loomadel regulaarselt silma peal hoidma, karjuseid ja karjakoeri kasutama ning karjaaedasid kindlasti kiskjakindlamateks kohendama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)