Kuumalaine vallutab Saaremaa

Kuumalaine vallutab Saaremaa

RANDA! Puhkuse juuni algusesse sättinud saarlased võivad rahule jääda, sest päikest jagub küllaga.
Foto: Egon Ligi

Ebatavaliselt varajane kuum ilm pürib juba soojarekorditeni. Senised juuni alguse tipptemperatuurid on rekordina püsinud juba pea pool sajandit. Sel aastal andis EMHI kuumahoiatuse ebatavaliselt vara. Mullu hoiatati rahvast suure kuumuse eest alles 12. juulil, sel aastal juba 7. juunil.

“Kuumalaineks võib seda (praegust ilma – toim) küll nimetada, kuid eriti ohtlikuks ilmanähtuseks veel mitte,” ütles Saarte Häälele EMHI ilmavaatluste osakonna juhataja Külli Loodla. Eriti ohtlik on olukord tema sõnul siis, kui maksimaalne õhutemperatuur on pikemat aega üle 30 soojakraadi.

Külli Loodla sõnul saab kokkuvõtteid teha dekaadide kaupa (kümmepäevakud – toim). Eile, kui dekaadi lõpuni oli veel kaks päeva, oli lootust, et tulemas on läbi aegade soojemad juunikuu esimesed 10 päeva. Vilsandil oli esimese nädala keskmine 17 soojakraadi, senine rekord püsib 1968. aastast, kui esimese dekaadi keskmine oli 17,8 kraadi.

Sõrves ja Roomassaares on rekordist veel rohkem puudu. Sõrve esimese nädala keskmine oli 15,0 kraadi sooja. Rekord püsib 17 kraadi peal. Roomassaares oli sooja 15,9 kraadi ja seal on kunagise Kuressaare ilmajaama andmetel rekord 1961. aastast 18,9 kraadi.

Maksimaalsed õhutemperatuurid on tõusnud Vilsandil viimasel nädalal 15 kuni 29 kraadini, nendest kolm viimast päeva on ööpäeva maksimaalne õhutemperatuur olnud 20 kraadi või enam. Mullu olid Vilsandil maksimaalsed temperatuurid esimesel dekaadil 12 kuni 18 soojakraadi. Teistes mõõtmispaikades oli ilm jahedam.

Üle 30 kraadi on õhutemperatuur tõusnud üksikutel kordadel – Vilsandil 1939. aasta 18. juunil mõõdetud 31,6 kraadi ja 1956. aasta 8. juunil 31,4 kraadi. Kuressaares on registreeritud 1988. aastal kaks järjestikust päeva (7.–8. juuni), mil õhutemperatuur tõusis üle 30 °C, ulatudes 31,4 kraadini.

“Seega öelda, et nii soe pole kunagi olnud, päris ei saa, kuigi jah, tuleb tõdeda, et seda ei juhtu sageli,” märkis Loodla. Perioode, mil maksimaal-ne õhutemperatuur püsib pikemalt üle 20 kraadi, esineb ikka ning selles pole midagi haruldast. Viimati oli näiteks Sõrves 2007. aastal ööpäeva maksimaalne õhutemperatuur 8 päeva järjest üle 20 kraadi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)