Saikla veskit ootab uuenduskuur

Saikla veskit ootab uuenduskuur

VANA VESKIHOONE UUENDUSKUURI OOTEL: Saikla jahuveskist on jahu läinud omal ajal ekspordikski. Loodetavasti saavad omaaegset kuulsat tööstushoonet tulevikus seestpoolt näha ka nende maade kodanikud, kuhu Saaremaa jahu eksporditi. Pildil Orissaare gümnaasiumi õpetaja Siiri Vaht, kes on Saikla veski ajalugu uurinud, ja ettevõtja Tuljo Ella veski tagahoovis.
Foto: Arhiiv

OÜ Saikla Veski plaanib euroliidu abirahade toel anda kuulsale Saikla veskihoonele endisaegse korrastatud ilme, kavandades seda edaspidi eksponeerida muuseumina, hoone teisele korrusele välja ehitada külakeskuse ja rajada ka Saaremaa Seppade tarvis ühe esindusliku sepikoja.

Osaühingu idee on heaks kiitnud Saarte koostöökogu, hinnates projekti 8,12 hindepunktiga. Kui Leaderi komisjon saarlaste ettevõtmist toetab, saab Saikla Veski OÜ Leaderi programmist 196 920,52 eurot toetusraha. Ligi pool summast (40%) tuleb veski uuenduskuuri plaanival osaühingul ise välja käia.

“OÜ Saikla Veski põhitegevus on muuseumide tegevus. Veski jahuveskiosa on säilinud ja praegugi täiesti töökorras. Hoonega tuleb aga ette võtta üsna mahukas renoveerimistöö. Väikese kohvikugi tahame seal avada, et turistid saaksid end vahepeal turgutada,” selgitas OÜ Saikla Veski eestvedaja Tuljo Ella.

Peale selle, et jahuveski jääb huvilistele ehedal kujul vaadata, soovivad entusiastlikud osaühingu liikmed hakata hoones eksponeerima ka vanu metallitööpinke. Tuljo Ella sõnul on tal juba tallele pandud üsna arhailised metallitööpingid, mida saab huviliste ees ka käivitada ja demonstreerida, mida nendega teha annab.

Sepaääsid ja -alasid leiavad hoones samuti koha. Need sätitakse paika nii, et publik saaks seppade tööd neid segamata jälgida. “Saikla veski on nii vana ja väärika ajalooga, et me lihtsalt peame selle väärtustamiseks midagi ette võtma,” konstateeris Tuljo Ella.

Mitmekülgsete huvidega mehena tunneb Tuljo Ella huvi Saikla veski ajaloo vastu. Väärtuslikku dokumentaalset materjali on selle kohta piisavalt, sealhulgas veski ühe kunagise töötaja kirjapandud mälestused. Orissaare gümnaasiumi õpetaja Siiri Vaht on ajaloolise teabe kogumise ja sellest kogumiku koostamisega palju vaeva näinud.

Pärast seda, kui OÜ Saikla Veski oli omaaegse legendaarse jahuveski omanikuks saanud, avaldas ajaleht Äripäev sõnumi, tuues ära uute omanike visiooni arhitektuurimälestise korrastamiseks.

“Loosungi all “Taastada Saikla veski ajalooline väärikus!” on veskihoonele truudusevande andnud koos Tuljo Ellaga ka Siiri Vaht ja Maia Ruttu. Siiri Vaht on kohalik inimene, kes on oma perekonnalugu uurides veski ajalooga juba tutvust teinud. Tema ülesandeks on nüüd hakata inimestelt mälestusi ja lugusid koguma, et veski ajalugu nii palju kokku panna kui võimalik,” avaldas 2009. aasta 1. juuli Äripäev.

Saarte koostöökogu nüüdne otsus annab osaühingu juhtidele asjaajamisel uut indu. Jääb vaid ära oodata euroametnike otsus ja kui see on positiivne, siis tegutsema hakata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 125 korda, sh täna 1)