Lia Hanso: Emapalk suitsurahaks (10)

Lia Hanso: Emapalk suitsurahaks

 

Esitatud pildi suhtes ükskõikseks jääda on võimatu! Tabatud on tõeliselt kole hetk ja tunded seda vaadates ulatuvad vihast hämmingu ja kurbuseni. Veidi lohutab võimalus, et ehk on sellel pildil tegemist lavastusega vaatajate šokeerimise eesmärgil. Kes teab…

Suitsetamisest loobumise nõustajana kiidan pildi vajalikuks, sest see annab võimaluse teemat järjekordselt ja päevakohaselt käsitleda. Oli ju 31. mail tubakavaba päev ja üleeile, 1. juunil lastekaitse päev.

Statistiliste andmete kohaselt on olukord küllaltki muret tekitav: noorte lapsesaamiseas naiste (vanuses 16–34 aastat) seas on igapäevasuitsetajaid 15% ringis ja lisaks veel juhusuitsetajaid 10%. On teada, et mida varem suitsetamisega alustatakse, seda kiiremini ja tugevamini areneb välja suitsusõltuvus.

Kümnest 9 jätkavad

Pole siis imestada, et meditsiinistatistika alusel on end rasedusega arvele võtvaist naistest ennast suitsetajaks nimetanud samuti pea iga kümnes ja vaid vähesed suudavad suitsetamise lõpetada esimestel raseduskuudel – kümnest üheksa paraku jätkavad. Kui juurde arvata tagasihoidlikumad, kes suitsusõltuvust arstile tunnistada ei söanda, on tegelik beebiootel suitsetajate arv veelgi suurem. Ja kasvab veelgi nende naiste arvel, kes ise küll ei suitseta, kuid peavad viibima kodus või mujal suitsuses keskkonnas.

Milles siis asi? Kas meie noored tulevased emad ei unistagi tervetest heade vaimsete ja füüsiliste võimetega poegadest-tütardest? Kas pildil olev küütleva sõrmusega kauni saleda ja hoolitsetud käe omanik tõesti soovib närvimürgist nikotiinist kahjustuse saanud beebi sündi? Siinkohal peab mõtlema mitmele võimalusele. Võib-olla ta küll teab üldjoontes, et suitsetamine on tervistkahjustav ja halb harjumus, aga oletab, et see kahjulikkus on ülevõimendatud ning tema ja ta lapsega ei juhtu midagi.

Võib-olla on ta aga selline primitiivne ja vähese aruga naisterahvas, kellele suitsetamise mõnu on esmane ja kes lihtsalt ei vaevu kunagi juurdlema põhjuste-tagajärgede üle oma elus ja pole huvi tundnud ka suitsetamise kahjuliku mõju vastu ning seetõttu ta tõesti ei tea, mida ta teeb.

Hull ja harvaesinev võimalus on see, kui tulevane ema päris täpselt teab suitsetamise kahjustavat mõju, kuid ta lihtsalt ei hooli oma lapsest või veelgi hullem, vihkab teda kui tülikat segajat juba ette! Aga emapalka on ju suitsurahaks päris hea võtta…

Kõige olulisem on meeles pidada seda, et raseduse ajal jagab ema kõhubeebiga kõike, mis satub tema kehasse, sealhulgas ka tubakasuitsu koos kõigi selles sisalduva rohkem kui 4000 keemilise aine ja ühendiga. Ometi on igal lapsel õigus sündida siia ilma mittesuitsetajana. Oleks vaid emal mõistust ja jõudu teha valik sõltuvusvaba elu kasuks, sest laps ju veel oma õigust taga nõuda ja valikut väljendada ei saa!

Suitsetamisest nagu igast muustki sõltuvusest loobumine on raske isegi siis, kui ollakse piisavalt motiveeritud. Loetakse, et lapseootele jäämine on siin üks võimsamaid motiive. Nimetan siinkohal võtmefaktorid: *rasedus on üldjuhul periood naise elutsüklis, kus ollakse enam motiveeritud suitsetamisest loobuma; *raseduse ajal naine tahab ja suudab muuta oma elustiili tervislikumaks, kuna ta soovib saada tervet last ja ka ise terve olla; * tervishoiutöötajate otsene tähelepanu ja suunamine aitab kaasa; *lapse isa ja teised lähedased aitavad oma suhtumise ja toetusega samuti kaasa (mõistagi eeldusel, et nad on mõistlikud inimesed); *raseda oma kehatalituse muutused ja tundlikkuse tõus teevad sageli suitsulõhnagi vastuvõetamatuks, seega tuleb võitu saada pigem harjumusest.

Kunagi pole hilja

Loobuda suitsetamisest ei ole kunagi liiga hilja. Muidugi on kõige mõistlikum üldse mitte alustadagi. On aga nii juhtunud, siis beebiootuse korral peab suitsetamise lõpetama päevapealt! Kui see heale kavatsusele vaatamata ei õnnestu, siis on õige aeg tulla nõustaja jutule.

Kartuseks ei ole põhjust, sest samavõrd kui suitsetav rase põhjustab negatiivseid tundeid, rõõmustab nõustajat võimalus raseda hea tahte ja soovi korral koos seda kõva pähklit katki purema hakata ja hinnaline võit saavutada! Kindlasti tuleb siin unustada tagasihoidlikkus ja häbitunne oma mure tunnistamisel. Ja muide – nõustamisel ei tegeleta kritiseerimise ja halvustamisega, sest hea kavatsus on hoopis kiiduväärt.

Haiglates üle Eesti, sealhulgas ka Kuressaare haiglas, on suitsetamisest loobumise nõustajad olemas. Teenus on pöördujale saatekirja ja tasuta, miks siis mitte seda kasutada!

P.S. Noor ema pildil! Kui sa loobud suitsetamisest, säästad sa lisaks oma ja lapse tervisele ka hulga raha – miks mitte näiteks mõnusa ja trendika lapsevankri tarbeks. Kiire arvutus näitab, et pakk suitsu päevas 9 kuu vältel läheb maksma ligi 700–800 eurot ja hinnatõus on ees. Üks korralik vanker maksab pea poole vähem, nii et jätkuks veel muudegi toredate asjade jaoks. Edu sulle paremate valikute tegemiseks kui sel pildil!

Lia Hanso
Kuressaare haigla psühholoog ja suitsetamisest loobumise nõustaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)