Balti päästeüksus koolitas Saaremaal oma uusi liikmeid

Balti päästeüksus koolitas Saaremaal oma uusi liikmeid

MEESKOND: Eesti meeskond mullu mais Poola missioonil üleujutusega võitlemas. Projekti Balt Flood Combat raames on igale Balti riigile muretsetud vajalik varustus ning missioonile läheb meeskond kolme suure pumbaga.
Foto: Erakogu

Balti riikide ühine üleujutustega võitlev päästeüksus käis Saaremaal uusi liikmeid koolitamas. Teisipäeval alanud kolmepäevasesse koolitusse mahtusid nii seminarid kui ka meeskonnaharjutused.

“Sel nädalal toimubki koolitus, kus koolitame uusi liikmeid,” selgitas Saarte Häälele Lääne-Eesti päästekeskuse päästetööde teenistuse juhi asetäitja Jaanis Otsla. Koolitusel osaleb 30 inimest Lätist, Leedust ja Eestist, ainsa saarlasena Vaiko Vatsfeldt. Koolituse eesmärk on meeskonnatöö harjutamine ning räägitakse ka Euroopa elanikkonnakaitse mehhanismidest.

“Et panna eestlased, lätlased ja leedukad mõtlema ühtemoodi ja üksteisega rohkem suhtlema ja üksteisest aru saama ning keelebarjääre ületama,” ütles Otsla. Sest ühel hetkel peavad nad ju olema missioonil ja üheskoos 20 päeva hakkama saama.

Meeskonnaharjutused valmistasid ette Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe ja vanemoperatiivkorrapidaja Jüri Zabellevitš. “Saaremaa on atraktiivne nii eestlaste kui ka lätlaste ja leedulaste jaoks, kellest enamik on käinud küll Eestis, aga mitte Saaremaal,” põhjendas Otsla, miks koolitamise kohaks just Saaremaa valiti, lisades, et siin on alati soe vastuvõtt olnud ja meeldivad kogemused. Seekord vedas ka ilmadega. Lisaks Kuressaare linnuse ümber toimunud praktilistele, väikese “kiiksuga” harjutustele toimusid spaahotelli Meri ruumides seminarid ja kohal käisid ka väliseksperdid.

Idee Balti riikide ühise üleujutustega võitleva päästeüksuse moodustamiseks tekkis pärast Indoneesiat ja Taid 2005. aastal tabanud tsunamit. Just sel ajal hakati Euroopa Liidus arutama päästealal kiirreageerimisvõimekuse loomist.

Kuigi üksus on pigem väljapoole suunatud ühisprojekt, on päästjad saanud vastava koolituse, et vajadusel ka siseriiklikult reageerida. Meeskonna moodustamine algas 2009. aastal. Alates 2009. aastast on koolitatud päästjaid ja tehtud eriettevalmistusi, et nad saaksid osaleda rahvusvahelistel missioonidel. Just üleujutuste piirkonnas ja abistamaks abivajavaid riike.

2010. aasta kevadeks oli kavandatud esimene õppus, kuid vahetult enne seda esitas abipalve Poola ning õppuse asemel otsustati osaleda reaalsel missioonil. Suve lõpul käis ühisüksus abiks Moldovas. Üksuse tegevust rahastab 80 protsendi ulatuses Euroopa Liit. Kokku on päästjaid kogu meeskonnas 45 ning kui lisada vastkoolitatud 30, siis saab kokku 75 meest, kellest 25 on Eestist. Seni on kõnealune üksus Euroopa Liidus esimene mitme riigi moodustatud ühine päästeüksus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)