Saaremaa merelised sidemed tihenevad

Tähistamaks Euroopa merepäeva, rääkis Saaremaa merekultuuri seltsi liige, Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna nõunik Leo Filippov seltsikaaslastele traditsioonilisel igakevadisel kokkusaamisel Ülo Roosi rajatud dendropargis oma hiljutisest reisist Saksamaale.

“Merekultuuri sõprade kutsel sain osaleda Saksamaa viimase suurpurjeka, neljamastilise bark-purjeka Passat 100. aasta juubelipidustustel Travemündes. Alus ehitati 1911. aastal Hamburgis. Metallist kere ja mastidega purjekas tegi kuni 1957. aastani peamiselt Lõuna-Ameerika kaubareise. Hea tuulega saavutati kiiruseks kuni 18 sõlme ja seetõttu pakuti konkurentsi isegi aurulaevadele. Meeskonnas oli 36 liiget. Ühe reisi pikkus võis kesta kuni 180 päeva,” teavitas Filippov.

100-aastast juubilari olid tervitama tulnud praegu Läänemere ja Põhjamere piirkonnas seilavad neljamastilised suurpurjekad: venelaste Kruzenstern, Mir ja Sedov, poolakate Dar Mlodziezy ning sakslaste Aleksander von Humboldt. Neile kaunitaridele lisandus hulgaliselt väiksemaid kolme- ja kahemastilisi purjekaid ning rohkesti erinevaid ajaloolisi purjekatüüpe. Esindatud olid ka viikingipaadid ja Hansaliidu-aegsed purjekad. Juubeli puhuks oli välja antud eripostmark ja -ümbrik, koostatud trükiseid ja kujundatud hulganisti meeneid.

Juubilari Passat pardal ja kõigil sadamakaidel toimusid kontserdid ja merelised töötoad. Esindatud oli ka rahvusvaheline Sõlmetegijate gild, mille liikmed tutvustasid oma oskusi ja teadmisi. Saaremaa merekultuuri seltsi vapisõlm – topisõlm Lõunarist, mis asub laevas kõige kõrgemal – valmistas gildi liikmetele keerulise, aga meeldiva üllatuse.

“Meremeestele omase avatud suhtlemise tulemusel jäi Saaremaa merekultuuri seltsi visiitkaart paljudele huvilistele, kes hakkasid huvi tundma Kuressaare merepäevade, Eesti merekultuuri ja Saaremaa merekultuuri seltsi tegemiste vastu. Paljudel tekkis huvi ja soov Saaremaale purjetada,” märkis Filippov.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)