Kiskja murdis Kalli külas 35 kana ja kaks kukke (1)

Valjala valla Kalli küla Laasu talu pererahval on väga kurvad päevad, sest 20 aastat kanu pidanud inimesed kaotasid verd himustava pisi-kiskja süül ühtäkki 33 kana ja kaks kukke.

“Kiskja käis meil ühtekokku 4–5 korda,” ohkas Laasu talu perenaine Helbe Mänd. Kõige rohkem sulelisi leidis oma otsa soovimatu külalise esimese visiidi ajal rohkem kui kuu aega tagasi. Toona avastas pererahvas hommikul 13 surnud kana.

“Ühel pea otsast, teisel kõris auk,” rääkis perenaine, kes ei jäänud sugugi, käed rüpes, ootama, sest aimas, et kaval kiskja võib lauta veelgi külastada. Kohe otsiti üles kõik lahtised avaused lauda seintes ja laes. Kivimajal pandi iga nähtav pilu seguga kinni ja lae peale tõmmati tihe võrk. Kiskjat see siiski tagasi ei hoidnud ning murtud said veel mõned kanad.

“Nii ta paarikaupa neid siit viis,” rääkis Mänd. Viimaseid allesjäänud linde hoidis perenaine jänesepuuris ning otsustas lõpuks uued kanad tuua. Kuid ainult mõtteks see jäigi, sest vahetult enne, kui pererahvas jõudis uued kanad soetada, leidis väike kiskja võimaluse rünnata ka viimaseid linde ning murdis needki maha.

“Ei hakka mina enam kanu pidama,” ütles Helbe Mänd. “Kust võtavad pensionärid sellised võimalused, et osta kanad ja ei siis või kindel olla, kui kaua need muneda jõuavad.” Koos Helbega kurvastavad ka Laasu talu lapselapsed, kelle ülesanne oli lindudele rohtu viia. Helbe sõnul on ta kanu pidanud 20 aastat ja midagi sellist ei ole enne juhtunud.

Naabritel külas olevat küll linde murtud, kuid tema oli siiani pääsenud ning arvas oma sõnul, et kivilauta ei ole kiskjal nii kerge tungida. Saarte Hääl kirjutas 21. mail, et sarnane veretöö pandi toime ka Valjala valla Jööri küla Peetri talus elava Kalle Nuudi kanalas, kus kuuest kanast on järel vaid kolm.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi ütles toona Saarte Häälele, et murdmisjälgede kirjelduse järgi on tegemist väikekiskjaga, kõige tõenäolisemaks pidas ta metsnugist. “Nugis on Saaremaal väga tavaline kärplane. Tuhkur ehk tõhk on siin väga haruldane, tavalisemate kärbi ja nirgi jaoks on täiskasvanud kanad aga enamasti liiga suur saak,” selgitas Talvi, lisades, et murdja võib kindlasti taas tagasi tulla.

Selleks et kanu kaitsta, tuleb Talvi sõnul püüda ennekõike nende varjualune võimalikult kiskjakindlaks teha. “Sulgeda ööseks kõik avaused, aknad, luugid, kust väike ja väga osav loom saaks sisse tungida. Võimalusel vahetada kanapidamise ruum kindlama, mõne teises kohas asuva ruumi vastu,” soovitas bioloog Talvi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 218 korda, sh täna 1)