Viljakasvatajad on kevadilmadega rahul

Viljakasvatajad on kevadilmadega rahul

PÕLLUHARIMINE VALJALA KANDIS: Ilmad on küll sageli sombused, kuid vili võrsub hästi.
Foto: Sander Ilvest

Saaremaa viljakasvatajad rõõmustavad suurepäraste ilmastikutingimuste ja kõrgete kokkuostuhindade üle ning ilusa saagi lootuses annavad põllule üle mitme aasta korralikult väetist.

“Viljakasvatuseks on hetkel kõik nii soodne kui üldse olla võib,” ütles Valjala talunik Jaan Sink. “Kastetakse iga nädal ja just parasjagu ning oras näeb hea välja.”

Et soodsast ilmastikust maksimum võtta, ostavad Valjala talunikud üheskoos lisaks autokoorma väetist. Põllumehele on teada-tuntud tõde, et kuivast mullast ei saa taimed kõiki väetistega antud toitaineid piisaval määral kätte, praeguse niiskusega tarbivad taimed aga toitained ära ja annavad selle tulemusel suuremat saaki.

AS-i Baltic Agro väetiste tootejuht Mihkel Salum ütles, et väetiste ostmine on sel aastal suurenenud Eestis tervikuna. “Tegelikult ongi praegu natukene hull olukord, sest üks põhiväetisi on meil suure nõudluse tõttu üldse otsas ja võimalik on seda saada alles kümne päeva pärast,” rääkis Salum kolmapäeval. Tootejuhi sõnul on väetiste nõudlus praegu 2007. aasta kevade tasemel, mis jääb alla 2008. aasta müüginumbritele, kuid ületab 2009. ja 2010. aasta läbimüüki samal perioodil.

Väetise head läbimüüki ei kirjuta Mihkel Salum aga ainuüksi soodsate ilmastikuolude arvele, ta lisas, et vilja kokkuostuhinnad on nii head, et põllumehel tasub taime eest hoolitseda ja võtta saagikusest maksimum. Ehkki ka väetiste hinnad on tõusnud, on väetiste ja viljahinna suhe praegu ikkagi põllumehele soodne, leidis Salum.

Jaan Singi sõnul on vilja kokkuostjatelt laekuvad hinnapakkumised nii suurte numbritega, et kroonideks ei julge neid korrutadagi. Mõni aeg tagasi pani Sink endal rapsi lukku hinnaga 422 EUR/t, aga nüüd pakub Baltic Agro rapsi eest juba 465 EUR/t ja söödanisu eest 195 EUR/t. Aasta alguses pakuti nisu eest 175 EUR/t ja rapsi eest 410 EUR/t. 2010. aasta algul olid kokkuostuhinnad aga sootuks maas – nisu eest pakuti 86,5 EUR/t ja rapsi eest 269 EUR/t.

Maaleht Online kirjutas emaspäeval, et Euroopas tõusis eelmisel nädalal järsult uue viljasaagi hind. Novembrikuu nisu futuurlepingute tonnihind tõusis nädalaga 19 eurot ja odralinnas isegi 47 eurot MATIF-börsil Pariisis. Hinnatõus sai hoogu juurde pikale veninud kuivusest, mille tõttu võib Prantsusmaal jääda nisusaak põua tõttu 11–12 protsenti mullusest väiksemaks. Sama raske olukord on ka Saksamaal. Analüütikute hinnangul ei ole hinnalage veel saavutatud. Kolme aasta tagused rekordhinnad võidakse järgmisel talvel aga purustada, kui ilmad kohe ei parane.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)