Saaremaad külastas Šoti kündmislegend Ian Daniels (1)

Saaremaad külastas Šoti kündmislegend Ian Daniels

KÜNNIÄSSAD: Ian Daniels (vasakul) ja Kaspar Järvala enne Saaremaaga tutvumist Saiklas Rautsi talu õuel.
Foto: Egon Ligi

Rootsist kündmise maailmameistrivõistlustelt naasnud Eesti künniseltsi šotlasest peatreener Ian Daniels külastas möödunud nädalal Saaremaad.

“Tulime Rootsist laeva pealt ja mul oli piinlik teda terveks päevaks hotelli jätta ning siis mõtlesin, et tutvustan talle Eestit,” rääkis Ian Danielsi saatnud Eesti 2009. aasta künnimeister ja põllumajandustehnika maaletooja Kaspar Järvala, kes ise on pärit Raplamaalt. Kuna Kesk-Eestis on Daniels juba ringi sõitnud, siis põigati seekord Saaremaale ja käidi Orissaare taluniku Aarne Põri juhtimisel tutvumas Orissaare vallas tegutseva sepikojaga ja Tekno-Marine paaditööstusega.

Kaspar Järvala sõnul on Ian Danielsi pere tegelenud künnivõistlustega juba 82 aastat, kusjuures Ian ise on künnivõistlustega seotud olnud 53 aastat. Ehkki maailmameistritiitlit pole eestlaste kündmistreener ebaõnne tõttu (näiteks ei jõudnud tal ühele võistlusele traktor kohale) kordagi pälvinud, on ta ainsana tulnud neljakordseks Šoti meistriks. “Ma arvan, et teadmiste poolest pole talle maailmas kedagi vastu panna,” ütles Järvala.

Ian Danielsi sõnul tabas teda tõeline šokk, kui ta eelmisel MM-il Uus-Meremaal avastas, et Eesti künnimeeste traktoritel on esirataste rööbe laiem kui tagarataste oma. Rataste selline paiknemine paneb traktori adra suhtes “koera jooksma”, mis tähendab, et traktor liigub adra ees viltu. Eestlased ise pidasid oma masinate ja tehnika seadistust enne Danielsiga kohtumist igati korralikuks, aga õnneks suurte kogemustega šotlane eestlaste rahulolu ei jaganud.

Kuigi šotlane nägi kurja vaeva, et oma hoolealuste adrad korralikult jooksma saada, ei suutnud ta siiski pikka aega mõista, et probleemi põhjus võib olla niivõrd rumal viga. “Ta proovis ühte- ja teistpidi, kuni ühel öösel hüppas äkki püsti ja ütles, et poisid, ma tean, milles on viga, me peame teie rattad üle mõõtma,” meenutas Kaspar Järvala, kelle väitel on Eesti künnimeeste tehnika nüüdseks palju konkurentsivõimelisem.

Kaspar Järvala sõnul oskavad eestlased küll künda, kuid samas on väga palju just pisivigu, mille lahendamine pole korrapealt võimalik. Kõigepealt tasub alustada adra tundma õppimisest. “Ian Daniels küsibki, et miks me ehitame adrale külge hunniku lisasid, kui esmalt võiks omale standardadra kohta kõik selgeks teha,” rääkis Kaspar Järvala, kes mai keskel peetud 58. kündmise maailmameistrivõistlustel Lõuna-Rootsis täitis platsikohtuniku ülesandeid. Sel aastal Eestit esindanud Jüri Lai sai pöördatradel šotlase Andrew Mitchell sen järel 11. koha ja Raido Kunila tavaatrade klassis austerlase Christian Lanzi järel 20. koha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)