Õngemehed kaebasid Leisi püügikeelu peale õiguskantslerile (2)

Õngemehed ei ole rahul Leisi jõel kaks ja pool aastat tagasi kehtima hakanud aastaringse harrastuspüügikeeluga, mille seaduslikkus anti hiljuti lahata koguni õiguskantslerile.

Õiguskantsleri poole pöördunud Saarte kalurite ühingu esindaja Hillar Lipp soovis Leisi jõe näitel selgitust, kas põhiseadus lubab harrastuskalapüüdjal ühe ussiõngega püüda kala veekogust, kus kalapüügieeskirja järgi on kalapüük keelatud.

Õiguskantsler edastas küsimuse vastamiseks keskkonnaministeeriumile, kes teatas, et aastaringne ussiõngega püüdmise keeld on vajalik meriforelli noorjärkude kaitseks.

Hillar Lipu hinnangul on ühe ussiõngega kalapüügi keelamine sõltumata püügipiirangust või keeluajast sama, mis keelata inimesel söömine või käimine.

“Niigi jäävad maapiirkonnad inimestest tühjaks ja tegevust pole, nüüd võetakse õngitsemisvõimalus ka veel ära,” osutas Lipp, kes oli imestunud, et õiguskantsler ei osanud asja käsitleda lähtuvalt inimese põhiõigustest ning jättis lisaks mulje, nagu asuks keskkonnaministeerium temast kõrgemal.

32 aastat Leisi jõel õngitsemas käinud kohaliku mehe Aadu Vinkeli sõnul on tal nende aastate jooksul õnge otsa jäänud vaid 3–4 noort meriforelli. “See näitab, et Leisi jõgi ei ole mitte mingisugune oluline forellide kudemisjõgi,” lausus Vinkel.

Aadu Vinkel rääkis, et särjepüügikohana tuntud Leisi jõe ääres peatus kunagi sadu õngemehi, kuid juba kümme aastat tagasi hakkas kala märgatavalt vähemaks jääma ning nüüd on püüdmas vaid üksikud mehed, kes kevadpüügi ajal saavad ehk 30–40 särge.

Aadu Vinkeli arvates on õngitsemiskeeld kusagil kontoris laua taga sulepeast välja imetud seetõttu, et kõrgemalt on ette antud mingisugune arv lõhe kudejõgesid, mis tuleb keelu alla panna.

“Mõistust seal taga küll ei ole ja mina oma vanuse ja arusaamadega löön sellepeale käega. Käin kevadel seal 3–4 korda kalal niikuinii – ühesõnaga nii lolli seaduse peale ma seadusekuulekalt ei reageeri,” kinnitas Aadu Vinkel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 128 korda, sh täna 1)