Saaremaal napib seemnekartulit ja tippsibulat (6)

Nii mõnelgi Saaremaa aiandushuvilisel pole sel aastal maha panna tippsibulat või kodumaist kartuliseemet, kuna suure hulga seemnematerjalist on ära ostnud Saaremaa külalised.

Agrocenter OÜ kaupluse agronoom-müüja Sirje Avingu ütles, et sel aastal on tavalisest suurem nõudlus seemnekartuli ja tippsibula järele, kusjuures märkimisväärse osa kaubast ostsid ära Saaremaal puhanud mandriinimesed.

“Leti ees võeti oma tuttavatele telefonikõne ja küsiti, kas sa seda või teist asja tahad, ja osteti kaup ära,” rääkis müüja, kelle sõnul küsisid kohalikud inimesed poest sibulat veel eilegi, ehkki tippsibul oli kaupluses otsas juba nädal tagasi. Eesti hulgiladudes lõppes tippsibul otsa aga juba poolteist kuud tagasi, kuna üleujutused tõid Euroopas kaasa tippsibula ikalduse ja Eesti sai tippsibulat tellitust vähem.

Kuressaares Uuel tänaval tegutseva seemnepoe omaniku Ülo Juuliku sõnul tõi ta üleüldise sibulapuuduse leevenduseks Türi lillelaadalt kaasa Peipsi-äärset pesasibulat. Ehkki tegemist on söögisibulaga, annab see mahapanduna saaki. Türi lillelaadal algas sibulamüüjate küsitud kilohind 15 eurost, tippsibulat müüdi laada esimesel päeval kolm eurot klaasitäis ja teisel päeval maksis 150-grammine klaasitäis juba neli eurot.

Ka Saaremaal müügis olnud seemnekartulist rändas suur osa tagasi mandrile, eriti pakkus ostjatele huvi väikepakendis Eesti päritolu seemnekartul. “Inimesed olid üllatunud, et Saaremaalt on võimalik osta nii palju häid asju, mida neil kodukohas ei olnud poest saada,” ütles Avingu. Kogenud agronoomi ja müüja hinnangul on inimesed hakanud muru asemel peenraid tegema ja ise rohkem köögivilja kasvatama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)