Metsnugis murdis Jööris kanu (4)

Metsnugis murdis Jööris kanu

ÕNNETU: Jööris murtud kanade omanik Kalle Nuut näitab, millise tapatöö oli kiskja korda saatnud.
Foto: Ivika Laanet

Suur oli Valjala valla Jööri küla Peetri talus elava Kalle Nuudi jahmatus, kui ta avastas neljapäeva hommikul oma laudas kuue elusa kana asemel vaid kolm. Ühel murtud kanal oli pea otsast puretud, teisel kõris auk, kust oli verd imetud, ja kolmandal kanal kael murtud.

“Ei tea, kas see oli nüüd tõhk, rebane või nugis, kes selle veretöö korda saatis,” ohkas mees, lisades, et ei teagi, kus nüüd oma järelejäänud kanu hoida, et kiskja neid kätte ei saaks.

Eile õhtul, kui peremees tahtis kanad lauta ajada, ei tahtnud linnud kuidagi minna. “Küllap nad on stressis ja hirmul, et sellist koledust olid sunnitud pealt vaatama,” oletas ta.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi ütles, et murdmisjälgede kirjelduse järgi on tegemist väikekiskjaga, kõige tõenäolisemaks peab ta metsnugist.

“Nugis on Saaremaal väga tavaline kärplane. Tuhkur ehk tõhk on siin väga haruldane, tavalisemate kärbi ja nirgi jaoks on täiskasvanud kanad enamasti liiga suur saak,” lausus ta, lisades, et kindlasti võib murdja tagasi tulla. “Tal ju nüüd koht selge ja jaht jäi pooleli,” sõnas Talvi.

Selleks et kanu kaitsta, tuleks Talvi sõnul püüda ennekõike nende varjualune võimalikult kiskjakindlaks teha. “Sulgeda ööseks kõik avaused, aknad, luugid, kust väike ja väga osav loom saaks sisse tungida. Võimalusel vahetada kanapidamise ruum kindlama, mõne teises kohas asuva ruumi vastu,” soovitas Tõnu Talvi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 206 korda, sh täna 1)