Signaalvähke püütakse elektriga (1)

Signaalvähke püütakse elektriga

SELLISED NAD ON: Signaalvähki näitab vähiuurija Mati Kivistik.
Foto: Margus Muld / ERR

Mullu augustis Riksu ojast avastatud ja meie jõevähkidele äärmiselt ohtlikuks võõrliigiks tunnistatud kiirelt sigivate signaalvähkide väljapüüdmiseks võetakse sel aastal kasutusele nii mõrrad kui ka elekter, kirjutab Eesti Päevaleht.

Suure tõenäosusega kellegi poolt sisse toodud signaalvähkide kättesaamiseks paigutatakse Riksu oja ligi paarisaja meetri pikkuse lõigu põhja, kust neid vähikatku levitavaid elukaid on leitud, 80 kuni 100 kastmõrda.

Keskkonnaameti vee-elustiku spetsialist Jaanus Tuusti märgib seejuures, et lisaks mõrdadele tuleb signaalvähke ilmselt ka elektriga püüdma hakata. Nimelt on teada, et mõrdadesse on võimalik söödaga meelitada vaid vanemaid vähke. Väikeste ja vilgaste noorvähkide tabamiseks ongi plaanis võtta madalama veeseisu ajal kasutusele elektrilised püügivahendid.

Eesti maaülikooli vähiuurija Margo Hurt viitab aga, et üks võimalus, kuidas Saaremaal signaalvähkidest lahti saada, oleks Riksu oja lõik, kus signaalvähke leitud on, kuivaks jätta, juhtides vee sealt uut kraavi mööda kõrvale.

Veetuks jäänud oja põhjast saaks signaalvähid kätte suhteliselt kerge vaevaga. Tuusti lisab seepeale, et kuigi kõnealust abinõu on asjatundjad soovitanud, siis vähemalt esialgu – enne kui pole proovitud mõrra- ja elektripüüki – pole plaanis oja kuivendama hakata.

Signaalvähipüügi kõrval võtavad teadlased sel suvel ka Riksu oja lähiümbruse veekogud luubi alla, kontrollimaks, kas meie kohalikke jõevähke ohustav liik pole äkki mujalgi kanda kinnitanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 99 korda, sh täna 1)