Lahkujad võtavad kaasa katuse, voodri ja puud-põõsad (162)

Lahkujad võtavad kaasa katuse, voodri ja puud-põõsad

KATUS SÕIDAB: Anne Vaikmaa osutab aidale, millelt senised Angeste elanikud on eterniitkatuse maha võtnud.
Foto: Egon Ligi

Mustjala vallas Võhma külas asuva Angeste talu elanikud, kes peavad talu aasta lõpuks vabastama, on asunud hooneid omavoliliselt lammutama, võttes aidakatuselt maha eterniitplaadid ja elumajalt osa voodrist. Sündmuskohal käis eile ka politsei.

“Aidal võeti juba katus pealt ja elumajalt võetakse ära kivivooder,” näitas eile Saarte Häälele Angeste talukoha pärijate esindaja Anne Vaikmaa. Lammutatud on ka väiksemad hooned ning aiast on üles kaevatud mõned puud ja põõsad.

Aastakümneid Angeste talu pärast kohtuuksi kulutanud Vaikmaa ei osanud muud teha kui nõutult ohata ja inimeste käitumise üle hämmelduda. “See on õelus, tigedus ja rumalus,” võttis Janode käitumise kokku teemaga kursis olev Heli Speek, Anne Vaikmaa sõbranna.

Angestel võis tõepoolest näha katuseta aita, hoonete lammutamisest maha jäänud rususid. Elumaja kivivoodri mahavõtmine oli veel poole peal. “See on meie pandud,” selgitas Angeste talu elanik Meinhard Jano eile Saarte Häälele aidakatuse ja majavälisvoodri eemaldamist, lisades, et nad võtavad kaasa kõik, mis nad aastate jooksul ehitanud on.

Angestelt lahkuvad Janod lubasid pärast lammutustöid enda järelt kõik korda teha ja kinnitasid, et lammutavad vaid vastavalt valla antud korraldusele. Vallavanem Kalle Kolter kinnitas aga Saarte Häälele, et sellist korraldust vald Janodele kohe kindlasti andnud ei ole. “Kui keegi tahab hakata lammu-tama, tuleb tal võtta luba,” selgitas Kolter, lisades, et selline omavoliline tegutsemine on kurjast.

Kuna tegemist on aga tsiviilvaidlusega, ei alustanud sündmuskohaga tutvumas käinud politsei ka menetlust. Mustjala valla volikogu otsustas, et Mustjala vallas Võhma külas asuva Angeste talu hoonete Jüri Soorskile, Lisette Lellepile, Arvo Soorskile ja Anne Vaikmaale tagastamise eeltingimuseks on hoonete senise kasutaja Anne Janoga kirjaliku üürilepingu sõlmimine elumaja ja lauda kasutamiseks tähtajaga kuni 2011. aasta 31. detsember.

TALUARHITEKTUURI MUSTER
Saarte Hääl on varem kirjutanud, et rohkem kui 50 hektaril laiuv Angeste talu oli oma hiilgeajal Võhma küla uhkus, kuna etnograafiaprofessor Gustav Ränk, kes kirjutas doktoritöö Saaremaa taluehitistest, pidas seda Saaremaa taluarhitektuuri musternäidiseks.

Praeguseks on seal märke kunagisest hiilgusest juba raske leida, kuigi pea 50 aastat majas elanud perekond Jano on talu ümbrust jõudumööda korrastada üritanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 134 korda, sh täna 1)