Järve luidete maastikukaitseala laudteed vajavad väljavahetamist (3)

Järve luidete maastikukaitseala võib mõneks ajaks laudradadeta jääda, sest pehkinud laudteed on kõndijatele ohtlikuks muutunud.

“Amortiseerunud laudteed on muutunud nii ohtlikuks, et kaitsekorda selliste asjadega küll tagada ei saa,” ütles riigimetsa majandamise keskuse (RMK) loodushoiuosakonna külastusjuht Üllar Soonik. Radade aluspuud on pehkinud ega hoia kinni pealmisi laudu, mis pöördudes roostes naelateravikud ülespoole jätavad. Hoolimata lõkketegemise keelust kasutatakse lahtisi laudu ka ebaseaduslike lõkete materjalina.

RMK taotleb keskkonnaametilt kui Järve luidete maastikukaitseala valitsejalt luba kasutada õpilasmaleva abi, et koristada suvel kogu kaitsealalt ära kõik ohtlikud laudrajad. Laudtee ehitamine on üsna kallis, sõltuvalt tee laiusest ja materjalist maksab ühe meetri laudtee ehitamine 19–25 eurot.

Praegu on võimalus taastada ka 80 meetrit laudrada Keskranna puhkekohas, mis suunaks külastajate voo üle luite. Ülejäänud radade ehitamiseks praegu raha pole ning RMK kavatseb nende taastamiseks taotleda raha pärast seda, kui valmivas Järve luidete maastikukaitseala kaitsekorralduskavas on seda tegevust prioriteetsena kajastatud. Ilma laudradadeta on kaitsealal kõndimine kindlasti ebamugavam ning laudtee puudumine põhjustab ka rohkem taimede tallamist, osutas Üllar Soonik.

Sooniku sõnul võib laudradadele anda reeglina viieaastase garantiiaja, edasi hakkavad raja konstruktsioonid juba pehkima. Viimati remontisid õpilasmalevlased Kesk-ranna laudteid 2003. aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 108 korda, sh täna 1)