Orissaare talunik Aarne Põri andis osa talust poja kätte

Orissaare talunik Aarne Põri andis osa talust poja kätte

VANAST JÄRJEST: Seekord jäi uue kasvuhoone juures pildile vaid taluperemees Aarne Põri, sest poeg Taavi on maaülikoolis eksameid tegemas.
Foto: Egon Ligi

Sadadel hektaritel vilja kasvatav Rautsi talu Orissaare vallas on kõrvalharuna kasvatanud mitmesuguseid aiasaadusi ligemale paarkümmend aastat. Nüüd on peremees Aarne Põri otsustanud talu aedviljakasvatuse täielikult üle anda poeg Taavile, kes soetas noortaluniku toetuse eest moodsa Prantsuse kasvuhoone.

Möödunud nädalal enam kui kümne inimese tööga Saiklas püsti pandud uus kasvuhoone (mudel BN Serres Tunnel Ogive) on 40 meetrit pikk ja 8 meetrit lai.

Praegu maaülikoolis magistriõppes tootmistehnikat studeeriv Rautsi talu noorperemees Taavi Põri ütles Saarte Häälele, et uus kasvuhoone sobib Eesti oludesse mitmel põhjusel väga hästi. Kasvuhoone ümar vorm võimaldab lumel kergemini katuselt alla variseda ja selle õhutussüsteem tagab olenevalt kasvatatavast kultuurist sobiliku mikrokliima.

Kaasaegse kasvuhoone ventilatsiooniluuke avab tuulekiiruse- ja temperatuurianduritel põhinev automaatika ning kasvuhoone kahekordne kile tagab väga hea soojusisolatsiooni.

Juba 1993. aastal Rautsi talus alguse saanud aiasaaduste kasvatamine läheb noorperemehe ja tema elukaaslase Kaie juhtimisel edasi ikka teada-tuntud taimedega. Kasvuhoonesse pannakse kasvama tomat, kurk ja paprika, samuti erinevad maitsetaimed ja salatid. Lisaks kasvuhoone toodangule kasvatavad noored ka maasikaid, kartuleid ja kõiksugu muid juur- ja köögivilju. “Konkreetsetest saagikuse näitajatest saab rääkida aasta lõpus, kuid kindel on see, et jagub kõigile, kellel soovi on,” usub Taavi Põri. Aiasaaduste kasvatamise kõrval kasvatavad Taavi ja Kaie ka natuke rapsi ja teravilja ning tegelevad mesindusega.

Praegu on Aarne Põri andnud noortele rendile ca 17 ha, kuid haritava maa pindala on Rautsi talu noorperel kavas kindlasti suurendada. Seni on Rautsi talu müünud oma aiasaadusi Tornimäe põhikoolile ja Orissaare gümnaasiumile, samuti kohalikele toitlustusasutustele ning Orissaare ja Muhu suvitajatele. Taavi Põri sõnul saavad ettevõtte püsiklientide tellimused rahuldatud ka edaspidi ning tänu toodangumahu olulisele kasvule kavatseb noor põllumees juba sellest aastast turustada oma toodangut kaugemalgi.

Esmaspäeva pärastlõunal Rautsi talus hapukapsast ja porgandit ostmas käinud Soneburgi kohviku omaniku Maarja Kumpase sõnul tarvitab kohvik Rautsi talu kasvuhoonest ja peenardelt tulnud aiasaadusi juba paar aastat. Talvel ostetakse hapukapsast, kaalikat ja porgandit ning suvel kõike värsket, mida Rautsi talu pakub. “Eks kodus kasvatatu on ikka parem kui poest keemiaga mürgitatud asju osta,” sõnas Maarja Kumpas, kes lisaks Aarne Põri talutoodangule kasutab kohvikuköögis ka oma ema kasvatatud ürte ja salateid.

Aarne Põri sõnul tuleb äripartneritega asju ajades olla väga paindlik, sest muudmoodi tänapäeval turul ei püsi. Näiteks vähenes möödunud aastal läbimüük Orissaare kaubanduses ja teeninduses seoses maantee rekonstrueerimisega vähemalt poole võrra. See on objektiivne põhjus, mis andis tagasilöögi ka Rautsi talu klientide maksevõimele, kuid seepärast ei maksa veel jalgu trampida.

Taavi Põri sõnul on Saaremaale tagasitulek nii tema enese kui ka maaülikoolis ökonomistiks õppiva elukaaslase soov. “Kuna meie mõlema juured on Saaremaal, siis oleme alati tahtnud koju tagasi tulla. Isa on üles ehitanud tugeva ettevõtte ning ma usun, et moodustame hea tandemi, võtmaks üle isa elutöö,” rääkis Taavi Põri.

Rautsi talu noorperemehe sõnul pani isa teda juba 3-aastaselt kivide koristamisel traktori rooli. “Kui traktor kahtlaselt põõsaste poole hakkas tüürima, tuli välja, et olin otsustanud roolis väikese uinaku teha. Sellest ajast peale olen palju traktori roolis olnud, nüüd juba siiski ilma uinakuteta,” muigas Taavi Põri, lisades, et alates 13. eluaastast on ta igal suvel töötanud teraviljakuivatis. Tänaseks on Taavi õpetanud traktorirooli keeramise selgeks ka elukaaslasele ning seega julgevad mõlemad noored põllutöödel käed mullaseks teha.

Taluperemees Aarne Põri on poja otsusega kodutallu naasta vägagi rahul ning näeb järeltulija valikute kujundamisel ka oma rolli. Erinevalt paljudest lastest, kes ei tea oma vanemate töödest ja tegemistest suurt midagi, pole Aarne Põri oma poega talutöödest kunagi eemale tõrjunud. Samas pole ta poissi ka vägisi sundinud tegema selliseid tüütumaid töid nagu rohimine ja heinategu. “Saime muidugi heina kõik tehtud, aga selle jaoks peab olema ka tehnika ja poiss sai juba varakult selgeks, et masinatega käivad asjad kiiremini kui ilma,” sõnas Aarne Põri.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 277 korda, sh täna 1)