Öö tõi rahva muuseumi

Öö tõi rahva muuseumi

OSA KÜIST: Kertu Kalmus, Silver Saluri ja Margus Lepik. Pildilt jäid välja Mari Lepik ja Oliver Parrest.
Foto: Avo Malm

Üleeuroopaline muuseumiöö tõi ka eesti inimesed usinamalt muuseumidesse. Saaremaa muuseumi puhul avaldas mõju pigem nii päev varem piiskopilinnuse neljal korrusel avatud püsiekspositsiooni uus osa kui ka piletivaba sissepääs. Nii ehk teisiti oli 14. mai hilisõhtu muuseumitöötajatele töine ja külalistele huvitav.

Muuseumi teaduri Raul Salumäe sõnul oli huvilisi kolmesaja võrra enam kui mullu sarnasel üritusel, täpsemalt 1109. “Põhiline külastusaeg oli esimesed kaks ja pool, kolm tundi. Kella kümneks kiirustasid kõik juba Eurovisioni vaatama,” lausus Salumäe.

Muuseumiöö tunnuslauseks oli “Öös on aardeid” ja Saaremaa muuseumi öökava oli kirev nagu üks tõeline aardekirst. Teemade valik ulatus mõõkkalast, Maarja kroonimisest, mündiaaretest, valimiskuulidest ja Väina tammi lindist kuni 1943. ja 1944. aasta aardeliste pisiasjadeni välja. Kõnelejad ikka oma maja inimesed Sirje Azarov, Olavi Pesti, Külli Rikas, Priit Kivi ja Raul Salumäe.

“Ühel Preisi ordenil ja hiljem ka ühe koonduslaagri väraval seisis kiri “Igaühele oma”. Ma arvan, et ka meie muuseumiöö kavast leidis igaüks endale midagi huvipakkuvat. Lastele oli mängutuba, sai osaleda meie aardeotsimismängus ja veel palju muud. Huvilisi jätkus isegi kella kümnesele loengule.” Raul Salumäe kinnitas, et külastajate hulgas oli palju omalinna inimesi, kuid arvestades alanud turismihooaega oli ka väliskülaliste hulk märkimisväärne.

“Küllap välisturistid kannavad muuseumiöö hea sõnumi mööda ilma laiali. Minu jaoks oli kõige põrutavam elamus Salme pärimuskultuuri sugemetega ansambli Küi esinemine, mis jättis nii sügava mulje, et ma söandan neid soovitada kõigile selliste ürituste korraldajatele.”

Muuseumiööd peeti ka Muhu muuseumis Koguval. Direktor Lea Kuldsepa sõnul jagus vaatamata külmale ja vihmasele ilmale huvilisi neilegi. “Kõige huvitavam oli see, et valdav osa neist viie-kuuekümnest külastajast oli Muhu muuseumis esimest korda. Juba reklaam soovitas sel muuseumiööl külastada võimalikult palju muuseume ja seda oli näha ka meil.

Inimesed tulid, istusid paar tundi, vaatasid meie simmanit, kus esinesid Orissaare noored kandlemängijad ja rahvatantsijad, siis läksid edasi ja nende asemele tulid uued.” Kuldsepa kinnitusel oli vaatamist küllaga, sest lisaks simmanile ja püsiekspositsioonile oli vaadata veel neli uut näitust. “Tooma peretoas on väljas kokkuvõte meie külalisteraamatutest, mis on kasutusel olnud juba viiskümmend aastat.

Sama talu sigadelaudas on näitus vanavara koguja Tarmo Paasi õmblusmasinate kogust. Koolimajas on ülevaatenäitus Saare maakonna väikemuuseumidest ja Välja talus on üks väga muhulik väljapanek. Seal on vaadata kõik need kummalised ja sageli ka tarbetud esemed, mida on muuseumile neljakümne aasta jooksul kingitud.”

Muuseumiöö on möödas, aga rahvusvaheline muuseumipäev 18. mai on ees. “Meie õnneks on 19. mail Muhu muuseumi sünnipäev ja me oleme otsustanud need kaks tähtpäeva kokku viia,” ütles Lea Kuldsepp.

Sünnipäeva puhul on õpilastele muuseumisse pääs tasuta. Päeval kell üks istutatakse koos Muhu põhikooli esimese klassi lastega Koguvale üks tore kuusepuu, millest aastatega peaks sirguma küla jõulukuusk. “Koolilapsed saavad siin üheksa aastat mõõtmas käia, kumb on pikem, kas nemad või kuusepuu,” sõnas Kuldsepp.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 76 korda, sh täna 1)