Üüratu tagatisraha nõue pitsitab väiketanklaid (12)

Üüratu tagatisraha nõue pitsitab väiketanklaid

VALDO SAAR: 100 000-eurost käibemaksu tagatist tasuda on Kärla tankla käibe puhul praktiliselt võimatu.
Foto: Aare Laine

Aprilli algusest jõustunud seadusemuudatus, millega kütusemüüjatele kehtestati kohustuslik käibemaksu tagatis 100 000 eurot, nörritab eriti just väiketanklate omanikke, kel sellise tagatise tasumine pole sugugi lihtne.

Ajaleht Äripäev kirjutas hiljuti, kuidas riigikogu võttis paar kuud tagasi vastu vedelkütuse seaduse muudatuse, millega kehtestati kütusemüüjatele alates 1. aprillist kohustuslik käibemaksu tagatis, mis peab olema esitatud 31. maiks. See näeb kütusemüüjaile ette tagatise kütuse tarbimisse lubamisel ehk aktsiisilaost väljamüümisel 1 miljon eurot ja juba tarbimisse lubatud kütuse puhul 100 000 eurot.

Kärla tankla juhataja Valdo Saar tunnistas Saarte Häälele, et väikeste kütusemüüjate jaoks on kõnealune nõudmine ikka väga karm. 100 000-eurost käibemaksu tagatist tasuda on Saare sõnul Kärla tankla käibe puhul praktiliselt võimatu. Mis pärast 31. maid (tagatise tähtaeg – toim) edasi saab, ei julgenud Saar praeguse seisuga arvatagi. “Eks see paistab, mis saab. Kerge see kindlasti olema ei saa,” sõnas ta.

Saare Kütuse juht Margus Hiet nentis aga, et tema ei saa kommenteerida Eesti riigi kehtestatud seadusi – neid tuleb lihtsalt täita. “Loomulikult tekitab see väiksematele ja kodumaistele firmadele suuremaid kulusid ja muresid kui suurtele välismaistele kütusefirmadele,” möönis ta. “Saare Kütus on tegelenud kütuse müügi ja vahendamisega varsti 22 aastat, püüame kuidagi hakkama saada,” tähendas Hiet.

Olerex AS-i turundusjuht Antti Moppel märkis, et riigipoolsed sammud kütuseturu korrastamiseks on kindlasti Olerexi kui suure jaemüüja huvides. “Kuid hiljuti vastuvõetud seadus ei paku meie arvates selleks paraku kõige paremat lahendust,” sõnas Moppel, lisades, et seaduse eesmärk on ju takistada turule sisenemast potentsiaalselt ebaausaid ettevõtteid. “Kui aga sama suuri tagatisi nõutakse juba ammu turul tegutsevatelt ja ennast tõestanud ettevõtetelt, on see meie arvates põhjendamatu,” leidis ta.

“Väiksematele, kuid igati ausatele kütuse jaemüüjatele võib 100 000-eurone tagatisnõue raskusi valmistada,” arvas Antti Moppel. Saare maakonnas mitmeid tanklaid omava AS-i Alexela Oil müügiarendusdirektor Aivar Räim rõhutas, et nemad on olnud kogu oma tegevusaja jooksul ausa ettevõtmise toetajad. “Õliühingu liikmena pooldame turu korrastamise eesmärgil selliste tagatiste sisseviimist ja see ei ole liiga karm,” leidis Räim. Riik peab tema sõnul suutma tagada, et turul tegutsevad ettevõtted oleksid võrdses ja ausas konkurentsis ning et kõik ettevõtted maksaksid makse.

“Täna kehtiv seadus võimaldab ausal, puhta renomeega ettevõttel saada hakkama ka väiksema tagatise summaga kui 100 000 eurot,” nentis ta. Räime sõnul toob Alexela Oil alates 2010. aasta kevadest kõik kütused ise Eestisse ja selle tõttu on nad arvestanud miljonieurose tagatisega. nValitsuse teatel on seadusemuudatuse eesmärk korrastada kütuseturul viimaste aastate jooksul kujunenud olukorda, kus kütusetehingutelt käibemaksu maksmata jätmine on muutunud väga levinuks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 208 korda, sh täna 1)