Rattaretk möödus vihmas ja päikeses (2)

Rattaretk möödus vihmas ja päikeses

SAARLASED TEGID KAASA: Metsakorraldaja Harri Voksepp ja Kuressaare hambapolikliinikus töötav Siivi Belinets jäid rattaretkega väga rahule. Ütlesid, et said oma kodusaarest palju uut teada, kuna retkelistele olid tulnud rääkima oma ala hästi tundvad spetsialistid.
Foto: Aare Laine

Kolm päeva Lääne-Saaremaal tuuritanud roheliste rattaretk “Kuidas elad, Saaremaa?” sai pühapäeva õhtuks õnnelikult otsa ning osalejate muljed olid suurepärased.

Mis sest, et reedene lausvihm oli teinud kruusateed nii poriseks, et rattad ja ratturite riided olid lõpuks Loonale jõudes otsekui tsemendiga üle valatud. “Ega midagi hullu ju ka ei olnud,” kinnitas esmaspäeva hommikul Saarte Häälele Olustveres õpetajaametit pidav saarlanna Endla Pesti, kes roheliste rattaretked kaasa teinud järjestikku üksteist korda. Ta lisas, et on küll olnud hoovihmasid, on olnud äikest, kuid sellist järjekindlat laussadu terve päeva jooksul nagu reedel Saaremaal, pole tema varem üle elanud. Seega oli üks kruusatee lõik kuni Lõmalani muutunud nii poriseks, et oli päris raske sõtkuda ning rattad ja ratturid ise nägid välja nagu ehtsad “porikäkid”.

“Kuid see käib ju asja juurde,” muigas Pesti. “Rattaretk ongi ju mõeldud selleks, et sa satud sõitma mööda kõrvalisi teid, kuhu tavaline inimene ei satu, ja näed rohkem ka põõsataguseid. Rattaretke teevadki eriliseks need kohajutud, need erilised kohad ja erilised vaated, mis jäävad asfaltteest kaugemale.” Endla Pesti kiitis ka retke korraldajaid, sest kõik oli suurepäraselt läbi mõeldud. Ka see, et Loonal sai rattad voolikuveega puhtaks pesta ja oma üleriideid harida.

Oli, kuidas oli selle esimese päevaga, aga kaks järgmist Saaremaa päeva olid retkeliste vastu juba palju leebemad. Jätkus nii päikest kui ka tuult. Ning põnevat vaatamist-kuulamist kuhjaga. Oli harivaid kõnelusi, kontserte, kohtumisi. Panga pangal elati suure väliekraani kaudu kaasa Getter Jaani esinemisele Eurovisionil. Endla jaoks oli oma sõnul kõige põnevam näha, kuidas töötab lubjaahi Lümandas ja kuidas põletatakse tõrva.

Rattaretke pikkuseks kujunes ligi 200 km. Endla Pesti sõnul pole tema see inimene, kes enne rattaretke tohutult trenni teeb. “Mina olen selline inimene, kes kord aastas võtab ratta alla, ja ei mul olnud häda midagi. Seega olen kindel, et sellise marsruudi suudab läbi sõita iga tavaline inimene.”

Peep Veedla, rattaretkede üks korraldajaid märkis, et “Kuidas elad, Saaremaa?” läks igati korda. Retkest võttis osa 1700 inimest. Talle isiklikult oli oma sõnul suur üllatus see, et rannaäärsetes külades on nii paljud majad saanud soomlastest omanikud. “Nägin Saaremaal esimest korda ka hirve… Vahva oli see, kuis Saaremaa robirohi mööda puutüvesid ülespoole pürib,” kirjeldas Veedla oma muljeid.

Peep Veedla sõnul oli lõppenud rattaretk juba 22. ja kuna rahval huvi jätkub, siis ei saa neile retkedele veel punkti panna. Juba on alustatud ettevalmistustega järgmiseks rattaretkeks, siis seigeldakse mööda Mulgimaad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)