Kuressaare linnuses saab heita pilgu lähiajalukku (video ja galerii!) (1)

Kuressaare linnuses saab heita pilgu lähiajalukku (video ja galerii!)

PIIRIVALVUR, KOER JA KOHVRIGA LUULETAJA: Kohvriga luuletajat (Tõnis Kipper, vasakul) püsiekspositsioonis ei ole, piirivalvur ja koer on aga küll. Direktor Endel Püüa (esiplaanil) sõnul said nad koera topise tegemiseks 4–5 aastat tagasi loomakliinikust, kui sinna oli toodud üks täiesti lootusetus seisus kutsu. “Tolle pere lastel oli oma lemmikust väga kahju, aga nüüd saavad nad teda siia vaatama tulla,” märkis Püüa. Pildil on toimuvat jäädvustamas ka operaator Margus Muld, järgmiste ekspositsioonide tarvis.
Foto: Egon Ligi

Eile Kuressaare linnuses avatud uus püsinäitus “Saaremaa 1950–1994” tekitas avamisele tulnud inimestes päris suurt elevust.

Ehkki nii muuseumi direktor Endel Püüa kui ka ekspositsiooni koostaja Külli Rikas toonitasid, et tegemist ei ole nostalgianäitusega, vaid ühe osaga Saaremaa ajaloost, müksas nii mõnigi naabrit stiilis: “Sa seda mäletad?” või “Meil oli ka kodus selline!”.

Endel Püüa tunnistas, et eelmise püsiekspositsiooni avamisest möödunud kuue aasta jooksul hoidsid nad esimese kolhoosiesimehe seltsimees Kuninga töölaua sahtlis võtit, et avada nüüdne väljapanek. Selle tõestuseks otsiski ta sahtlist punase lindiga võtme välja ning abilinnapea Argo Kirsi ülesandeks sai püsinäitusele viiv uks lukust lahti keerata.

Koos külalistega liikus mööda korruseid “kohvriga luuletaja” Tõnis Kipperi kehastuses, kes igas peatuspaigas luges ajastule omast luulet – olgu siis Mart Raua, Valeria Villandi või Lydia Koidula oma – ning ehtis end ka vastavalt ajastule kas siis aurahade või sinimustvalge murumütsiga. Esimeses peatuspaigas kohtas lisaks toonastele partei- ja valitsusjuhtidele piirivalvurit, miilitsat, külavolinikku ja piirivalvekoera.

Erilist lustlikku meelt tekitas vaatajates aga hruštšovka-tüüpi kahetoaline korter, mis saanud oma ilme ühe Rootsi (Kalinini) tänava elamise järgi. Mõned detailid (näiteks aken) ongi pärit sealsest korrusmajast. Külli Rikas pani kõikidele südamele, et kui kellelgi on kodus seismas tolle ajastu esemeid, võiks neid kindlasti muuseumile pakkuda, sest “muuseumi kodu” võiks saada veel täiendust. Sama märkis Püüa taasiseseisvumisaja väljapaneku kohta.

Kui alumiste korruste ekspositsioonis on domineeriv punane värv (püsinäituse kujundaja on Vello Laanemaa), siis viimane osa, Eesti taasiseseisvumise aega meenutav väljapanek läheb sujuvalt üle sinimustvalgeks. Püsinäituse viimane korrus on taotluslikult tehtud ka veidi avaram, et seal oleks tulevikus võimalik vaadata ajaloolisi filmikaadreid.

“Meil on neid kenake hulk, nii kadunud operaator Endel Kurgpõllu vändatud kui ka kunagise lehefotograafi Mati Oolupi tehtud,” märkis Püüa, kutsudes täna õhtul kõiki alates kella 19-st ehk muuseumiööl ka tuliuut püsinäitust vaatama ja seda täitsa tasuta.

Tornikohvik Saarte Hääle piltidega
Kuressaare linnuse eelmisel hooajal remondis olnud kaitsetorni Tornikohvik avati eile uuenäolisena ning on nüüdsest kujundatud ka näituseruumiks. Esimene väljapanek avatigi eile – huvilistele on välja pandud Saarte Hääle fotograafide parimad pildid aastast 2010.

Meenutusterohke fotonäitus pani esimesed külalised uurima, ega nad ise kogemata kombel piltidele jäänud ei ole, ja rõõmsalt tunnistama, et on “just seda pilti” lehes näinud. Fotol esiplaanil uudistab pilte Urve Vakker.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)