Tumala võib saada Saaremaa kauneima mõisapargi (6)

Tumala mõisapargi äsjavalminud rekonstrueerimisprojekt näeb muuhulgas ette 3,1 ha suuruse pargiala valgustamise ning mitmesuguste paviljonide ja aedade rajamise.

Orissaare vallas asuva Tumala mõisakompleksi arendaja tellimusel Artes Terrae OÜ koostatud projekti eesmärk on esitleda Tumala mõisaparki regulaarse kujundusega mõisapargina, võttes aluseks pargiruumi väljanägemise 19. sajandi II poole stiilis.

Projekti koostaja Sulev Nurme ütles Saarte Häälele, et juhul kui park ja mõisahoone edaspidi rekonstrueeritakse, oleks see kompleks oma rekonstrueerimise tasemelt võrreldav Palmse mõisaga Lääne-Virumaal. Ehkki mitmedki mõisad olid omal ajal uhkemate parkidega, kujuneks Tumala mõisapargist pärast rekonstrueerimist uhkeim mõisapark Saaremaal.

Projekt näeb ette enam kui poolesaja puu ning rohkem kui tuhande püsiku ja lehtpõõsa istutamist, haljastuse ja teedevõrgu uuendamist jpm. Parki on kavas rajada rododendronite aed, broderiiaed ja roosiaed, mille kujundamisel lähtutakse Inglise pargis tüüpilise walled garden’i motiividest. Kavas on ehitada klaaspaviljon, Šveitsi paviljon, aednikupaviljon ja roosipaviljon. Samuti on plaanis korrastada tiigid ja ehitada tiikide vahelistele kanalitele puitsillad.

Pargi rekonstrueerimisel tuleb pargis teha sanitaarraiet ja hooldusraiet, mille käigus kuuluvad peamiselt raiumisele ebaperspektiivne isetekkeline uuendus ja murdumisohtlikud puud. Pargi puistus on praegu 28 liiki puid, millest arvukamalt on esindatud harilik vaher ja harilik saar, mis moodustavad puistust kaks kolmandikku. Puistu üldine tervislik seisund on halb. Üle 60% puistu üksikpuudest on kas väga halvas või nõrgestatud seisukorras.

Vähemalt paarisaja aasta vanuse pargi üldmulje ja miljöö hoidmiseks tuleb pargis säilitada kõik vanad puud, mis ei ole pargis kõndijale ohtlikud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 300 korda, sh täna 1)