Mäe talu peremehel läheb iga minut täie ette

Mäe talu peremehel läheb iga minut täie ette

TÖÖKAS TALUNIK JA VÕIMAS TRAKTOR: Mäe talu peremehel Toomas Tänaval läheb kevadtöid tehes iga minut täie ette. Teisipäeval võttis ta lehemeeste jaoks pooleks tunniks aja maha.
Foto: Sander Ilvest

Valjala valla Kuiste küla Mäe talu peremehe Toomas Tänavaga pole kiirel tööajal lihtne jutule saada. Põllumaa tahab harimist ja kevadisel ajal tuleb võtta igast minutist maksimum, et tööd õigeaegselt tehtud saaksid. Kogemusi ja põllumehetarkust on 34-aastasel talumehel piisavalt.

“Olen küll traktoriga põllul, aga täna on selline vihmane ilm, ehk leian aega,” annab noortalunik teisipäeva ennelõunal lootust. Tõsi, juba eelmisel nädalal olin Toomas Tänavalt saanud põhimõttelise nõusoleku. Nüüd siis määrame telefonitsi kohtumise aja.

Pärastlõuna, täpsemalt kell kolm, sobib meile mõlemale. Maaharija juhatab meid õigele teeotsale: “Sõitke Valjala kultuurimajast edasi. Jõuate Veeriku külla. Kui asfalttee jälle kruusateeks üle läheb, siis seal ma olengi. Punane Valmeti traktor hakkab kohe silma.”

Sajab. Autoroolis olev fotograaf Sander Ilvest paneb kojamehed kiiremini tööle. Kas niisuguse lörtsiga põld pehmeks ei lähe, kas kannatab ikka tööd teha, mõtlen endamisi.

Kui mustkattega külateelt taas porisele kruusateele jõuame, paistabki traktor parempoolsel põllul kohe kätte. Enamik põllupinnast on juba korralikult mustaks pööratud.

Vanarahva tõekspidamiste kohaselt on kevadine lumi või korralik vihmasagar põllumaale kosutuseks. Ega’s pole seisukoht muutunud? “Ikka tuleb kasuks. Maad olid juba suhteliselt kuivad. Kõrgemad kohad olid päris kõvaks muutunud,” selgitab uudistajaid tervitama tulnud talumees.

Üha tihenev vihm sunnib meid põlluveerelt autosse istuma. Traktor jääb mootori vaikselt tuksudes peremeest ootama. Telefonitsi on Toomas teada andnud, et kiirustamise üheks põhjuseks on seegi, et ta kasutab naabrimehe tööriista, mida ei taha kaua oma käes hoida.

Loe edasi tänasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)