Hannes Hanso reklaam venis Jeemenist kolm kuud (4)

Hannes Hanso reklaam venis Jeemenist kolm kuud

ÜLLATUS POSTKASTIS: Alles nüüd Jeemenist kohale jõudnud valimisreklaam pani talunik Indrek Haameri muigama.
KAUA TEEL OLNUD KIRI: Joanna Humal hoiab käes kirja, mille ta pea viis aastat tagasi Saaremaa Sadamas merre viskas ning mis nädala eest tänu leidjale tema kätte tagasi jõudis.
Fotod: Sander Ilvest / Egon Ligi

Riigikogusse pürginud maailmaränduri Hannes Hanso saadetud kirjad kodukandi tuttavatele üleskutsega teda valida, mis kolm kuud tagasi Jeemenist posti pandud, jõudsid Saaremaale alles nüüd.

“Kas mitte hiljaks pole jäänud?” naeris Orissaare vallas Väike-Pahila külas elav Indrek Haamer, kelle postkasti jõudis valimisreklaam sel kolmapäeval. Pöide vallast Reina külast pärit Hannes Hanso pani oma sõnul kirjad posti viis nädalat enne valimisi.

“Tegelikult saatsin ka postkaarte. Omaani pealinnast Masqatist saadetud kaardid jõudsid ilusti kohale,” rääkis Hanso, kellel siiamaani tullakse tänaval kätt suruma ja kaardi eest tänu ütlema. “Aga kirjadega kahjuks nii hästi ei läinud,” tõdes mees.

Hanso meenutas, et kui ta neid Jeemenis posti viima läks, olles kulutanud mitu päeva nende kirjutamiseks (just Muhu, Orissaare, Valjala piirkonna inimestele, keda ta ise teadis, või siis nende tuttavatele), küsinud postiametnik, et kas tema jaoks on tähtis, et need kirjad ka kohale jõuaksid. “Loomulikult oli tähtis. Mees vangutas pead ja oli näha, et ta on kahtleval seisukohal,” rääkis Hanso. Talle lubati, et “kui jumal annab, siis poolt aastat ehk ei kulugi”, ehk vaid kuu.

Hannes Hanso tähendas, et eks tal natuke kahju ole. “Sellepärast et mul jäi nii napilt puudu riigikogust. Aga ma ei oska muidugi öelda, kas see [valimiskirjade õigeaegne kohalejõudmine] oleks midagi muutnud,” nentis Hanso.

Tema teada on Jeemenis postiga probleeme, sest sealt on viimasel ajal mitu korda üritatud saata postisaadetisi, millele on lisatud pomm, mis on ajastatud niimoodi, et see plahvataks üle Atlandi lennul ehk siis Suurbritannias või Ameerika Ühendriikides. Ja terrorihirmus ei julgegi ükski lennufirma Jeemeni postisaadetisi enam vedada.

Aastate eest teele läkitatud pudelipostile tuli vastus
Pea viis aastat tagasi augustikuus viskas praegu 11-aastane Mustjala tüdruk Joanna Humal Saaremaa Sadamas lainetesse limonaadipudeli, kus kiri sees. Eelmisel neljapäeval jõudis aga tema kodupostkasti vastus sellele ammusele kirjale.

Mustjala põhikooli neljandas klassis õppiv Joanna Humal rääkis Saarte Häälele, et viskas pudeli kirjaga merre 2007. aasta augusti alguses koduvallas asuvas Saaremaa Sadamas.

Nüüd, nädal tagasi, ootas koolitüdrukut aga postkastis suur ümbrik Soomest, adresseeritud just talle. Ümbrikust leidis Joanna kirja, mis ta ise viie aasta eest merre oli heitnud, ja teise kirja pudeliposti leidjalt Matti Tähkäpäält ning kaardi kohast, kust pudel oli leitud. “Ta kirjutas, et mu kiri oli heas seisukorras ja et ta leidis selle eelmise aasta septembris,” ütles Joanna.

Turust pärit Matti Tähkäpää nentis Joannale saadetud kirjas, et leidis pudeliposti, kui koristas Soome saarestikus asuvatelt saarekestelt sinna uhutud risu. Leidja sõnul oli see tema jaoks suur üllatus, kui ta avastas rämpsu seast ühtäkki midagi sellist, mis oli suurepärases seisukorras.

Soomlane soovib oma kirjas noorukesele Mustjala piigale kõike paremat edaspidiseks ja on lisanud ka oma e-postiaadressi, et tüdruk talle soovi korral vastata saaks. Joanna pole aga jõudnud oma sõnul veel otsustada, kas või millal ta seda teha kavatseb.

Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 71 korda, sh täna 1)