Juhtkiri: Kelle asi on arstiabi?

Tohtrite nappus ei ole üllatuseks vast kellelegi, samas aga paneb sellest tingitud arstiabi kehv kättesaadavus ka näiteks Saare maakonnas küll kulmu kergitama.

Kelle asi on siis tagada, et inimene pääseks arsti juurde (räägime siinkohal just perearstidest ja seda riigikontrolli auditist lähtudes) ja et see tohter üldse olemas oleks? Näitame näpuga maavalitsuse poole. Aga kui vaatamata mitmele väljakuulutatud konkursile keegi maale arstiks tulla ei taha ja maavalitsuses pole ka kedagi, kel arstiamet selgeks õpitud (noh, et läheks ja teeks ise ära!)? Samuti pole kasu vallavanema häbiposti panekust. Mida-keda pole, seda lihtsalt ei ole.

Teine asi on ühistranspordiga, mille korraldamine on siis vastavalt seadustele kas maa- või kohaliku omavalitsuse ülesanne. Riigikontroll rõhutab oma auditis “mõistlikkuse printsiipi”. Nii peaks inimene pääsema normaalselt arsti juurde ja pärast oma valutava pea või kõhuga ka koju tagasi. Kuidas ja kas see aga võimalik on, kui vallasisene “oma” bussiliin tohtri manu sõita ei võimalda ja maakondlikud liinid vuravad inimesest suure kaarega mööda?

Loodame, et riigikontrolli auditis välja toodud kitsaskohad panevad mõtlema vähemalt neid, kelle asi on seadusi teha. Ning mine tea, ehk olekski lahendus perearstinduse toomine maavalitsuste alt sotsiaalministeeriumi haldusalasse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)