Saaremaal registreeritud ettevõtet süüdistatakse plagiaadis

Kolmapäeval ETV saates “Pealtnägija” kajastatud arhitektide plagiaaditüli üks osapool on kirjade järgi Saaremaal registreeritud ettevõtte esindaja. Samas ei ole kohalikud inimesed sellise ettevõtte tegemistest midagi kuulnud.

“Eesti arhitektuuriringkonnad on tagajalgadele ajanud seninägematu plagiaaditüli,” teatas “Pealtnägija” saatejuht Mihkel Kärmas teemat tutvustades, lisades, et tegemist on uskumatult jultunud juhtumiga, kus tuntud eesti arhitektide tööd müüakse välismaal teise mehe omana. Eesti arhitektid Laur Pihel ja Tauno Aadma kahtlustavad nende projekteeritud etnomaja vargust ja plaanivad oma autoriõiguste kaitseks kohtusse pöörduda.

Nad avastasid nende poolt 2007. aastal Jõelähtme vallas Neeme külas valminud ja samal aastal ka parima puitehitise nominendiks tõusnud puitvilla aasta tagasi internetist Eesti firma Nordicasa kodulehelt, kus see oli lihtlabaselt müüki pandud, vahendas ERR “Uudised” ETV saadet “Pealtnägija”. “Tunnen ära, et on varastatud, see idee või arhitektuurne üldilme on tegelikult ikkagi selgelt plagieeritud,” nentis Laur Pihel.

Tüli teise osapoolega võttis ühendust arhitektide palgatud advokaat, kes saatis Nordicasa esindajale OÜ-le Donostia pretensiooni isiklike ja varaliste autoriõiguste rikkumiste kohta. Ettevõtte juht Jaak Kangro vastas, et ei ole sellega seotud ja kuuleb sellisest majast Eestis esmakordselt. Aadma sõnul väitnud Kangro, et tema on vaid vahendaja ning on ostnud Hispaania plagiaatmaja joonised ja autoriõigused boliivia arhitektilt Alvarezilt.

“Pealtnägija” võttis vähetuntud ettevõtja Jaak Kangroga ühendust. “Esiteks, ma ei ole arhitekt. Ma pole kunagi müünud arhitektuuriteenust, ma olen kõigest ehitaja, aga enamasti lausa vahendaja, kes vahendab ehitusmaterjale,” väitis Kangro “Pealtnägijale”, lisades, et ta ei saa vastutada info eest, mis internetis kirjas.

Kangro nimetas maja autorite kohtuteed mõttetuks ja ütles, et peab neid juba ette kaotajateks. Saarte Häälele kinnitati eile mitmest allikast, et kuigi Kangro firma tegevuskohaks on märgitud Saaremaa, seob ettevõtet selle paigaga vaid registriaadress.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 240 korda, sh täna 1)