Kallinev toit tõstab kanapidamise au sisse (2)

Kallinev toit tõstab kanapidamise au sisse

SÕBRALIK KAISUTUS: Silja Uussaar Laugu külast hoiab süles pruuni värvi braama kukke.
Foto: Sander Ilvest

Tormiselt kasvavad toiduainete hinnad on inimesi pannud senisest enam mõtlema kodulindude kasvatamise peale.

Üle Eesti kodulindude müügiga tegelev Lääne- Virumaa ettevõte OÜ Äntu Mõis autojuht Tarmo Jürgens ütles Saarte Häälele, et üldiselt hakkab huvi kanade pidamise vastu tasapisi tagasi tulema, sest kanamunade nagu muudegi toiduainete hind on poodides jõudsalt tõusnud. Kõige rohkem ostetakse kanu Harjumaal ja Tartumaal, Kagu-Eestis, kus on rahval raha vähem, jääb huvi väiksemaks.

Teisipäeval musti ja pruune noorkanu Saaremaal müümas käinud Jürgens tõdes, et Saaremaa müügiturnee kõige edukam polnud, sest mõned päevad varem siinmail ringi liikunud linnumüüjad olid suure osa nõudlusest juba rahuldanud. Paarsada kana läks siiski müügiks ning igas väljakuulutatud peatuses oli mõni ostja, kõige rohkem võeti korraga 20 lindu.

Aastate taha jäävate paremate aegadega praegust ostuhuvi siiski võrrelda ei saa. “Siis oli nii, et tulime Saaremaale ja kolme-nelja peatusega oli 600–700 kana müüdud ja auto tühi,” rääkis Tarmo Jürgens, kelle sõnul tuleb ettevõte Saaremaale uuesti kanu pakkuma millalgi maikuus.

Leisi vallas Meiuste külas elav Meino Uussaar on oma majapidamises tavalisi kanu pidanud juba kolmkümmend aastat, kuid möödunud aastal otsustas ta vahelduseks tuua majja midagi täiesti uut – braama tõugu uhke väljanägemisega kuke ja kana.

Nüüdseks on aedikus siblimas juba viis braama tõu ja tavalise kana ristandit, kuid puhastõugu braama kana pole Uussaarel õnnestunud saada. Nimelt jäi braama kana haudele oodatust varem, mistõttu oli pererahvas jõudnud munad ise ära tarbida. Braama munad on suured ja pruunid, ristanditel on munakoortes isegi lillakat tooni.

Lisaks Saaremaa oludes eksootilisele kanatõule on Meino Uussaare majapidamises nüüd ka kolm parti. “Möödunud suvel tõin pardimunad koju ja kana haudus välja,” rääkis Uussaar, kes kasvatab parte liha saamiseks. “Kanaliha maitseb paremini kui poe oma ja pardiliha on veel kõige parem,” lisas ta.

Kanade pidamisest mitte nii suures vaimustuses oleva abikaasa Veeve Uussaare sõnul oli perel mõned aastad tagasi lootus sulelistest lahtigi saada, sest reinuvader murdis 11 kanast kümme maha. “Aga see üks läks haudele ja siis toodi küla pealt munad ja jälle olid kanad majas,” rääkis Veeve Uussaar oma abikaasa entusiasmist.

Meino Uussaar aga rääkis, et tema meelest on kanapidamine taas popimaks muutunud, samas külas ostis üks inimene kanu juurde ning müüb mune teistelegi soovijatele.

Seevastu naaberkülas Laugus linde pidavate Heldur ja Silja Uussaare kodus on linnukasvatus märgatavalt kokku kuivanud. 4-5 aastat tagasi põhikoolieas poja eestvedamisel kasvas lindude arv koguni saja kanti ning majas oli isegi lindude inkubaator, kuid täisealiseks saades asus poeg elama Kuressaarde, loobudes oma hobist.

Praegu on majapidamises 17 lindu, teiste hulgas braama tõugu kanad ja kuked, paar hane, jooksupardid ning lihatõugu Cayuga pardid, mis küütlevad metalselt ja roheliselt ning on tõesti kaunid linnud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 307 korda, sh täna 1)