Stebeli patarei võib minna militaarmuuseumile

Stebeli patarei võib minna militaarmuuseumile

VEEST TÜHJAKS: Eelmisel aastal pumpasid ajaloohuvilised Stebeli patarei maa-aluse punkri veest tühjaks.
Foto: Tõnu Veldre

Torgu vald ei ole seni leidnud arendajat Teise ilmasõja aegsele rannakaitsepatareile, mida rahva seas tuntakse selle kunagise ukrainlasest komandöri järgi Stebeli patareina. Isegi huvilisi ei olnud, tunnistas vallavanem Tiit Põld, kelle sõnul alustatakse nüüd läbirääkimisi Sõrve militaarmuuseumiga.

Tiit Põld ütles, et vallal on huvi Stebeli patarei huvilistele eksponeerimise vastu olemas ning militaarmuuseumi kaudu oleks võimalik vähemalt külastustasu piletiraha näol kehtestada. “Kunagi oli meil ka valla palgal üks mees, kes valvas nii Stebeli patareid kui ka Tammuna kordonit,” rääkis vallavanem, lisades, et ehkki tegemist on eaka inimesega, püütakse ka temaga sel teemal kõnelda, et ehk oleks mees edaspidigi nõus koos huvilistega patareis käima. “Tegemist on tõsise ajaloohuvilisega, kes oskab rääkida nii valla kui ka patarei ajaloost,” märkis Põld, soovimata enne läbirääkimisi mehe nime avaldada.

Omalt poolt lubab Torgu vald korda teha Stebeli patareisse mineva tee, organiseerida prügikasti ning kinni panna augud, et ekskursandid kogemata sisse ei kukuks. “See kõik on aga esialgne kava, eks vaatame, mis sest välja tuleb,” toonitas vallavanem Põld.

Sõrve militaarmuuseumit juhtiv Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre ütles Saarte Häälele, et kui vald kõik nimetatu ära teeb, on nad nõus objekti haldamise enda peale võtma. “Kindlasti oleks vaja ka elektrit, seda nii valgustuse kui ka pumba jaoks – tuleb ju komandopunkti esimene korrus kuivaks saada,” lausus Veldre, lisades, et elektri saamiseks kõlbaks generaator, mille muretsemist peab vald praegu kalliks. Vallavanem on aga lubanud rääkida sellelt murest vallavolikogu järgmisel istungil, nii et maikuu jooksul peaksid asjad selgeks saama.

Iseenesest on inimeste huvi Stebeli patarei vastu suur ja seda tahetakse külastada aastaringselt. Veldre sõnul hakati läinud sügisel ka komandopunkti veest tühjaks pumpama just seetõttu, et iga teine turist, kes on Sõrve militaarmuuseumisse sattunud, on küsinud, kus teil siin need katakombid ehk siis Stebeli patarei on.

Arvuti jääb esialgu vette
Sügiseste vee väljapumpamistööde käigus ilmsiks tulnud leid – tulejuhtimisseade, mida võib tänapäeva mõistes ka algseks arvutilaadseks agregaadiks pidada – jääb Tõnu Veldre kinnitusel praegu vette, sinna, kus ta on. “Võib-olla tulevad paremad ajad ja me suudame selle ka muuseumisse tuua, kuid selle konserveerimine on väga kulukas,” märkis ta, lisades, et spetsialistide hinnangul säilib aparaat kõige paremini siiski seal, kus ta praegu on. “Eks ta ju tasapisi roostetab edasi, aga kui me ta välja tooksime, tuleksid kahjustused palju kiiremini,” selgitas ta.
Tulejuhtimisseade kuulus venelastele ning on Veldre sõnul lõhutud 1941. aastal. “Kes seda teab, kas see ka venelaste tehtud oli, sest näiteks kaugusemõõtja, mida nad kätte ei saanudki, olid nad tellinud Karl Zeissi firmast, nii et see võib ka sakslaste toodang olla,” oletas Veldre.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 106 korda, sh täna 1)