Salmel on aprillikuu teatrikuu!

Avalöögi andis Salme põhikooli korraldatud maakonna põhikoolide näitemängupäev. Kümme truppi üle Saaremaa olid oma rekvisiidid-dekoratsioonid kaenlasse võtnud ja Salme rahvamajja kokku tulnud – ikka selleks, et asjatundliku žürii pilgu all lavale tuua talve jooksul selgeks õpitud näitemäng.

Žüriisse kuulusid Aarne Mägi Kuressaare Linnateatrist, Taritu rahvamaja juhataja ja staažikas harrastusnäitleja Aili Salong ning Salme põhikooli algklasside õpetaja ja kooliteatri juhendaja Valve Reede.

Tubli töö olid ära teinud Tornimäe, Salme, Lümanda, Kaali, Aste ja Kihelkonna põhikooli ning Kuressaare gümnaasiumi, Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Orissaare gümnaasiumi trupid. Laval võis näha nii kilde eesti näitemänguklassikast (“Vigased pruudid”, “Nukitsamees”) kui tänapäeva kooliteatri dramaturgiat (“Seitse vanatüdrukut”, “Isevärki koolipäev”, “Kõnelused”). Omaette väärtuseks kujunesid juhendajate endi kokku pandud (“Armastus on see”) ja lavaversioonid tuntud muinasjuttudest (“4x 32”, “Andersen ja Lumekuninganna”).

Kohtunikel ei olnud kerge, aga lõpuks jõuti ikkagi üksmeelele ja tulemused olid sellised: grand prix’ saavutasid SÜG-i Kreputlased (juhendaja Rita Ilves) lavalooga “Armastus on see”; laureaatideks tunnistati Orissaare gümnaasiumi trupp Mare Nooda juhendamisel (“Andersen ja Lumekuninganna”) ja Kaali põhikooli trupp, kelle juhendaja on Krista Kütt (“Kõnelused”). Näitlejapreemiad pälvisid parima poisina Indres Raik (Kaali PK) ja parima tüdrukuna Kristiina Maaste (OG). Parimaks lavastajaks tunnistati Rita Ilves (SÜG), parimaks lavakujunduseks Salme “Nukitsamehe” kujundus.

Eripreemiad läksid sotsiaal-selt tundliku materjali valiku eest Krista Kütile, karakterrolli eest Taavi Teevetile (OG), algupärase materjali kasutamise eest Tornimäe “Vigaste pruutide” trupile ja muusikalise kujunduse eest Salme “Nukitsamehele”. Päeva tegi eriti huvitavaks see, et väikeste põhikoolide trupid ei jäänud suurte koolide omadest sugugi maha ei lavalise vabaduse ega väljendusrikkuse poolest.

Aga Salmel on veel teatrit varuks!

Juba homme kell 19 ootame kõiki teatrihuvilisi esietendusele. Salme noortetrupp tuleb publiku ette lavastusega, mille aluseks on kunagiste Pärnu noorte näitekirjanike Liisu Krassi ja Sandra Sillaotsa näidend “Sõbrapäev”. Seitsme tüdruku jutustuse kaudu jõuab nende palatikaaslaste ja publiku silme ette seitse lugu, mis omavahel põimuvad ja kokku ühe keerulise, aga huvitava tulemuseni jõuavad.

Ja 29. aprillil saab teoks “Salme Vallateater 110 – õhtu kahes vaatuses”. Esimese vaatuse moodustab popurrii viimase kümne aasta lavastustest ja teise vaatuse lõbus jant “Kuidas sörulased näitemänguproovi tegid” (pühendusega M. J. Eiseni “Alkoholi õnnistusele”); lisaks näitus ja näitusmüük. 9. mail, emadepäeva kontserdil jõuab vaatajateni Salme põhikooli algklasside näiteringi etendus “Pöialpoiss ja Lumivalged”.

Maire Sillavee

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)