Saarlaste huvi uute autode vastu on tunduvalt tõusnud (1)

Saarlaste huvi uute autode vastu on tunduvalt tõusnud

HINNAD TÕUSUTEEL: Mõningal määral võivad autode hinnad Egert Easti sõnul tänavu tõusta ja seda siis just uute mudelite puhul.
Foto: Egon Ligi

Kuigi mullugi võis Saaremaa automüüjate kinnitusel täheldada väikest tõusu uute ja kasutatud autode müügis, on selle aasta esimene kvartal näidanud, et aasta esimesel kolmel kuul on ostmine olnud veelgi aktiivsem kui mullu.

Tesman Auto AS-i uute autode müüja ja kliendisuhete juhi Karol Kuke kinnitusel on esimesed kolm kuud olnud võrreldes eelmise aastaga tõepoolest aktiivsemad. Kasvanud on nii klientidele koostatud pakkumiste arv kui ka müügilepinguni jõudnud pakkumiste arv. Kuigi konkreetseid müüginumbreid Kukk välja tuua ei saanud, kinnitas ta, et müünud on Tesman Auto pea kõiki autosid oma mudelitevalikust. “Selles mõttes on suhteliselt raske klientide eelistusi mudelite lõikes välja tuua,” tunnistas ta.

AS-i Kuressaare Autoteenindus juhataja Priit Kuusk kinnitas samuti, et saarlaste huvi uute autode ostmise vastu on sel aastal tunduvalt suurem kui eelmisel aastal. “Ka automüük on sel aastal poole võrra paranenud, võrreldes eelmise aastaga,” lisas Kuusk. Samas märkis ta, et automüük sõltub suuresti autode tarnetähtaegadest ning palju oste on jäänud tegemata just tarnetähtaegade pikkuse tõttu. “Seda eriti KIA osas, kuid lähiajal on see probleem paranemas,” kinnitas Kuusk, lisades, et kohe on Kuressaare müügisalongis saadaval näiteks KIA Cee’d. Peugeot’ mudelivalik on Priit Kuuse sõnul aga Eestis enamasti täiesti olemas ja tarnetähtajad jäävad seega nädala piiresse.

Jaapanis toimuv pidurdas pisut

Saaremaal Hondasid müüva ML Autoservice OÜ müügijuht Egert East nentis aga, et autoturg on tublisti elavnenud nii Saaremaal, mujal Eestis kui ka kogu Euroopas, mis on väga positiivne nähtus automüüjatele pärast pikka mõõna. “Samas on sellisel kiirel nõudluse kasvul ka oma negatiivne pool,” tunnistas ta. Nimelt on autotööstus üles ehitatud nii, et kui kasvab nõudlus, siis suudavad tehased reageerida tootmise mahu suurendamisega nii umbes 5–6-kuulise hilinemisega.

Selle aasta esimese kvartali lõpp kujunes Egert Easti sõnul päris pingeliseks just Jaapani autosid turustavatele ettevõtetele. “Nagu teame, tabas Jaapanit 11. märtsil tohutu looduskatastroof ja selle käigus hävinesid kas täielikult või siis osaliselt ka paljud autodele elektroonikadetaile tootvad tehased, mille tulemusena olid vahepeal suletud ka suured autotehased,” selgitas East.

Tänaseks on Honda kõik tootmisliinid müügijuhi sõnul taas käivitanud. “Rääkides aga veel selle aasta esimesest kvartalist, siis käib potentsiaalseid kliente salongis palju rohkem, kui võrrelda viimase kahe aastaga, ja reaalsete tehingute poolest võib praegust esimest kvartalit võrrelda buumiaegse perioodiga ehk 2006. aasta esimese kvartaliga,” tähendas ta.

Hinnad hakkavad tõusma

Suurem osa praegusi ostjaid on Egert Easti sõnul inimesed, kes on auto ostmist viimased paar aastat edasi lükanud. “Eks suurt osakaalu omas ka euro tulek ja ei saa mainimata jätta ka pankasid, kes on taas hakanud inimestele laenu andma,” nentis ta. ML Autoservice OÜ enim müüdud mudel Saaremaal on Easti kinnitusel terve Eesti elanike armastatuim linnamaastur Honda CR-V, lisaks leidub üha rohkem neid inimesi, kes tunnevad huvi ka Honda väiksemate ja ökonoomsemate mudelite vastu. Suureks plussiks on müügijuhi sõnul olnud Honda Liisingu soodusintress 1,9% ja erinevad kampaaniad. “Sel kevadel saame inimesi rõõmustada uuenenud Honda Jazzi ja uuenenud Honda Accordiga,” lisas ta.

Priit Kuusk on seda meelt, et autoturg on elavnenud seoses majanduse üldise stabiliseerumisega ja automüüjate korraldatavate kampaaniatega. “Olen arvamusel, et lähiajal on oodata ka mõningast autohindade tõusu,” prognoosis ta. Samal arvamusel on ka Egert East. “Kui spekuleerida autohindade osas, siis mõningal määral võivad hinnad tõesti tõusta, ja seda siis just uute mudelite osas,” märkis East. Samas on tema sõnul üle Eesti märgata, et automüügis on kätte jõudnud aeg, mil autodele enam suuri allahindlusi ei tehtagi.

Prognoos: müük kasvab 20 000 autoni aastas
Autode müügi- ja teenindusettevõtete liit (AMTEL) avaldas hiljuti, et aasta esimese kolme kuuga müüdi Eestis 3812 uut autot ehk ligi 105% rohkem kui mullu sama ajaga. 2010. aasta esimese kolme kuuga müüdi 1864 ja kogu aastaga 8840 uut autot. Aasta alguses toimunud müügikasv ületas Swedbanki sügisesi prognoose, teatas pank ajakirjanikele laenuturu ülevaadet tutvustades. Swedbanki hinnangul finantseeritakse 2011. aastal liisinguga ca 50–60% soetatavatest uutest sõidukitest. Pikemas perspektiivis kasvab uute sõiduautode müük 15 000–20 000 autoni aastas.

Liisinguautode müük kasvas Eestis 2010. aastal 15% ning kasvu veab uute sõiduautode müük. Uute autode müük tervikuna kasvas mullu 34% ja kasutatud autode müük 4%. Liisinguga soetatud sõidukite puhul oli tõusutrendis uute autode osakaal, liikudes 2010. aasta I kvartali 39%-lt 45%-le IV kvartalis.

Eraisikute liisitud sõiduautode müük 2010. aastal veel langes, kokku 5%. Seejuures kahanes uute autode ost 4% ja kasutatud autode ost 6%. II kvartalis pöördus automüük tõusule, IV kvartali müük kasvas 2009. aasta sama ajaga võrreldes 44%. Eraisikutest rääkides oli samuti tõusutrendis ostetud uute sõidukite osakaal, liikudes I kvartali 24%-lt 31%-le IV kvartalis.
Allikas: e24.ee

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 73 korda, sh täna 1)