Kesselaid saab innovaatilise elektrivarustuse

Muhu vald esitas väikesaarte toetusprogrammile projekti, mis näeb ette tagada Kesselaiul elektrivarustus päikesepaneelide ja tuulegeneraatorite abil.

Kuna Kesselaiul puudub võimalus ühineda elektrivõrguga, rajas väikesaarel asuva Jaani-Aadu talukoha taastaja juba 2008. aastal elektritootmiskeskuse, kuhu on installeeritud 1 kW nimivõimsusega päikesepaneelid koos akupanga ja inverteriga ning generaator.

Et selline süsteem tagab minimaalse elektrivarustuse vaid suvekuudel, kavatsetakse elektritootmise süsteemi laiendamiseks panna püsti veel kaks väiketuulikut. Ühe tuuliku nimivõimsus on maksimaalselt 5 kW ja vantideta masti kõrgus maksimaalselt 15 meetrit.

Elekter viiakse hooneteni maakaabliga ning tuuliku töötamisega kaasneva müra vähendamiseks tahetakse kasutada vertikaalvõlliga generaatorit.
Keskkonnaamet kavatseb enne tuulikute püstitamiseks nõusoleku andmist viia asukohavaliku täpsustamiseks läbi paikvaatluse ja anda vastuse seoses väiketuulikute ehitusloaga hiljemalt 18. aprilliks.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe rääkis Saarte Häälele, et lisaks innovaatilisele elektrivarustuse projektile taotleb vald väikesaarte toetusprogrammilt raha ka Kesse sadamaala valgustamiseks. Samuti on sel aastal plaanis täita saarerahva unistus ja soetada kauba ja tehnika veoks transpordiparv.

Praeguseks on Kesselaiul sisse kirjutatud kolm leibkonda. Kui saarevaht on Kessel elanud aastakümneid, siis uusasukad on end saarega sidunud viimastel aastatel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)