Ajakaja: Kevadised kiusumõtted

Mulle isiklikult tundub, et loodus on sassi läinud. Ja on hirm, et tänavu lumi ära ei sulagi. Mu Soome sõber igatahes saatis mulle veel eelmisel nädalal sellised saabaste alla pandavad naeltallad, et ma saaks valmistuda igaveseks talveks. Või et justkui oleks vaja valmistuda igaveseks talveks.

Eile sõitsin mööda Virtsu–Tallinna teed ja silma hakkas, et paljud rändlinnud on küll Eestisse jõudnud, aga siinne loodus on nad tõsiselt segadusse ajanud. Toonekurg kergitas koibi lund täis kraavipervel ja lootis lume sees nokaga sahmerdades konni leida.

Kiivitajad olid valvepostile asunud lume alla peitunud põllul ja heinamaal ja vahtisid tuhmil ilmel lõuna suunas, justkui mõeldes, et ehk see kõik on ikkagi vaid halb nali ning soe kevadpäike tuleb kohe-kohe välja ja loodus saab oma loomulikku ringkäiku alustada. Või oli see kiivitajate keerukuju mäng? Või oli see lihtsalt šokk, et kuidas see kontides olev Aafrika soojus säästlikult jagada nende päevade vahel, mil temperatuur ehk veel mõnda aega nulli lähedal püsib.

Kullid tiirutasid ka lumiste põldude kohal ja jälgisid kullipilgul lume sulamist, millest ehk mõningaid märke oli, kuid mitte veenvaid. Mõni julgem oli end lausa teeäärse heinapalli otsa istuma seadnud – kaua sa ikka tühja tiirutad…

Lund on aias veel üle rõduserva ehk siis vähemalt poolteist meetrit ja praeguse tempo juures see küll jaanipäevaks sealt otsa ei saa. On ilmselge, et talv on liiale läinud, vindi üle keeranud ja oma võimu kuritarvitanud. Selles kontekstis on poliitikute ja muude asjameeste tembud naljamäng.

Kuressaares siiski leidsin ka kevade märke. Paari maja seina ääres olid lumikellukesed talvega kiusu ajanud ja ninad kõigest hoolimata mullast välja pistnud. Pean tunnistama, et selline kius mulle meeldib! Kui inimesed oma igapäeva toimetamistes ka sellist progressiivset kiusu ajaksid, siis oleks meie elu kindlasti paljuski parem. Inimeste aetud kius aga kahjuks ja liiga sageli edumeelsusega ei hiilga.

Soome sõbrad raporteerisid juba mitu nädalat tagasi kohaliku grillihooaja avamisest – lumehanges grillipidu pidada pole nende jaoks üldse imelik. Meie tegime sama möödunud pühapäeval. Kah omamoodi kius talve vastu!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)