Kuressaare saladused Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (4)

Kuressaare saladused Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (4)

IGAVENE PUHKEKOHT: Vennaksed Nolckenid on maetud Kaarma surnuaeda. Nende matused toimusid teisipäeval, 26. veebruaril 1913. aastal. Kuid juba paari nädala pärast kaevati nende maised jäänused täiendava ekspertiisi teostamiseks taas välja. Siis jõutigi selgusele, et tegemist ei saa olla enesetapuga. Samuti välistas ekspertiis rahva seas levinud kuuldused, nagu oleksid vennad tekkinud peretüli käigus teineteist tapnud.
Foto: Egon Ligi

Jätkub (vt SH 12., 19. ja 26. märts) lugu, mis pajatab pea sajand tagasi Kuressaares toimunud kohutavast sündmusest. Nimelt tapeti 1913. aasta varakevadel meie rahulikus linnakeses Garnisoni tänaval tookordne linnapea Gerhard von Nolcken ja tema kohtunikust vend Wofgang von Nolcken.

 Ja ehkki kuriteo lahendamisse sekkusid väga kõrged ametimehed nii Liivimaa kubermangu keskusest Riiast kui ka impeeriumi tookordsest pealinnast Peterburist, jäi see lahendamata. Kõik see tekitaski rohkearvulisi, sageli isegi päris absurdseid versioone – kõrvaltvaatajale jäi mulje, et võimud tahtsid seda lugu miskipärast lihtsalt kinni mätsida.

Pahanduste ja väärtõlgenduste vältimiseks tuletame lugejale veel kord meelde, et meie jälgime vaid seda, kuidas kajastus see kohutav veretöö tookordses ajakirjanduses, ega pretendeeri selle lahendamisele. Nädal tagasi jõudsime mõrva detailide ja esimeste versioonideni.

1913. aasta märtsikuu esimesel poolel1) avaldab Riia saksakeelne ajaleht Rigasche Zeitung pikema artikli, mis pühendatud Kuressaare tapatööle. Artikli lugemisel tuleks arvesse võtta, et faktide esitamisel toetub väljaanne Saaremaalt Liivimaa kubermangu pealinna läkitatud erakirjadele ja võib oletada, et valdavalt olid nende autorid siinsed baltisakslased.

Paruniproua Nolckeni tunnistused

Leht teab kindlalt väita, et vendade Nolckenite mõrvamine pandi toime ööl vastu 22. veebruari nii umbes kella poole kolme ajal. Nimelt olevat linnapea Gerhard von Nolckeni abikaasa Elisabeth Nolcken andnud tapatöö uurijatele järgmise tunnistuse: Umbes poole kolme paiku öösel ärkasin mitme paugu peale, mis väljast [meie] maja ligidalt (Nolckenite korter asus praeguse Kuressaare põhikooli vastas seisvas majas, mille praegune aadress on Garnisoni 15 – toim) kuuldusid.

Edasi kirjutab Rigasche Zeitung, et paruniproua sõnul olevat paukudele järgnenud erutand inimeste healed, siis aga jäänud kõik järsku vaikseks. Riia saksakeelne leht jätkab: Et samane öö ülepea rahutu ja kärarikas olnud (kuressaarlased tähistasid ju Romanovite võimuloleku 300. aastapäeva – toim), arvanud paruniproua, et paugutamine ainult joobnud isikute jäburdamine on. Ta rahustanud ennast ja uinunud uuesti magama.

Hommikul, nagu juba nimetatud, leiti tapetud uulitsalt. Wolfgang lamas venna kübar näo all. Mõlemad surnukehad, kelle juures ühtegi sõjariista ei leitud, viidi mõrtsukatöö kohalt haigemajasse. Parun Wolfgang Nolckeni taskust leiti tühi padrunikest (minu sõrendus – U. K.).

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)