Käsitöö soojendab – nii südant kui varbaid

Käsitöö soojendab – nii südant kui varbaid

LAHE: Lümanda koolilaste esitatud laulumängukava oli rõõmus ja lahe. Nii esitada kui vaadata.
Foto: Egon Ligi

Kui parafraseerida klassikut, siis hetkeks, mil SH Lümanda rahvamaja ette jõudis, olid parkimiskohad juba hõivatud. Kuigi, mida siin nii väga imestada, ilm on karge, kuid kevadine ja käsitöö on läbi aegade ikka kohale meelitanud nii neid, kes ise oskajad, kui ka neid, kellele piisab vaatamisest ja pakutavast silmailust.

Maakondlik käsitööpäev on kasvanud suuremaks, kui korraldajad hinges loota oleksid julenud. Maakonna rahvakultuurispetsialist Krista Lember poetab üha juurdevoolavat rahvahulka silmitsedes, et ega nad nii suurejoonelist üritust plaaninud küll. Ei plaaninud, aga välja kukkus just nii: suur ja suurejooneline. Samas kodune ja armas.

Lugematute naisühenduste tugisamba ja eheda Saaremaa käsitöö eestvõitleja Laine Tarvise silmad säravad võidu fotoaparaadi välklambiga. “Ma olen nii õnnelik, et sellised käsitööpäevad olemas on. Kui ilusaid asju oskavad inimesed teha!” kiidab ta tööd, materjali ja värve.

Oma käsitööoskuste kohta ütleb Laine tagasihoidlikult, et looduses on ju tasakaal – kui oled kunagi midagi palju teinud, siis pärast ei tee enam midagi. “Sõrulasena viidi meid Saksamaale ja kui sealt siis tagasi saime, polnud siin enam midagi alles. Olime paljaks põlenud. Nii olengi paljud oma riided ise teinud, veel ülikooli ajal õmblesin oma kleidid ise.”

Korraldajad toovad toole juurde, aga ikka on veel seinaääres seisjaid. Ja rahvast muudkui tuleb… Luuameister Osvald-Valdur – heal lapsel mitu nime, nagu ta ise ütleb – on end saali nurka sättinud ja töövahendid lauale laiali laotanud. Kaseoksad nagu kaseoksad ikka, arvaks võhik.

Tegelikult saab need kõige parema luua kõige paremad oksad noorest kasevõsast. Kuigi ega neil siin pole ka väga viga, ikka hoolega valitud. Mida rohkem oksal harusid, seda parema luua saab. Jääb ilus ja tihe. Luuameister seletab, et okste lõikamiseks on praegu just see tagumine aeg. Kui mahl on lahti, jääb oks pehmeks.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)