KES VANA ASJA… Tseki-piiritus pani kaklema

90 aastat tagasi tegi saarlastele muret Kaali järve ümbrus, mis vajab puhastust ja korraldust, nagu kirjutas Meie Maa. Ajalehe teateil on üle Saaremaa ja isegi üle Eesti kuulus olev Kaali järv oma kallastega praegus mahajäetud seisukorras.

Vanad mädanenud puud, tormist murtud, vedelevad kallastel, kõnniteed on täis igasugust rämpsu, mustust ja puudelt langenud lehed vedelevad seal, kuhu nad kukkunud või tormist laiali kantud ning katavad mädanenud olekus järve kaldaid, kirjutab leht, lisades, et ei ole kahtlust, et suvel terve see “kupatus” haisema hakkab.

Samast lehenumbrist võib ka lugeda, et Loona Rahvakoolide Selts on korraldanud lihavõtte esimesel pühal kenasti kordaläinud peo, kuid kahjuks ei olnud pidu algamise aeg avalikult teada antud ning nii ilmunud esimesed pidulised kohale päeval kell 3, ehkki pidu alles õhtul kell 6 alanud. Mustjalas Järisel on aga korraldatud lugemislaud, millel osalemine meesterahvaste poolt on kaunis elav, kuna naisterahvad asja vastu leiged on.

Et aga lihavõttepühade eel oli inimestele jagatud tseki-piiritust, on selle “pühade vaimu” tagajärjel mitmed kakelused ja kuritööd registreeritud. Nii oli viimase püha õhtul Ed. Pihel löönud Aleksander Tartile Landrati tänaval noaga rindu. Haav oli umbes 5 cm sügav, mille tagajärjel haavatu rohke verekaotuse pärast järgmisel hommikul haigemajas ära suri. Ajalehe teateil on tapja vangistatud. 30. märtsil, s.o laadapäeval löönd keegi purjus olija teisel käesooned läbi ning haavatu on haigemajasse paigutud. Ajalehe teateil oli laadapäeval üldse õige rohkesti purjus mehi näha, kellede vahel siin-seal “rusikakakelused” olid.

Olulise teemana kirjutatakse lehes aga ka sellest, et enne pühi oli ministeeriumide vahelisel nõupidamisel arutusel Eesti lipu küsimus. Sennist kolmevärvilist lippu ei peeta rahuloldavaks. Kavatsustest tulid kaks lähemale arutusele: 1) Soome lipp ümberpöördud vahekorras: valge rist sinist väljal ja 2) sama lipp, kuhu valge risti sisse veel kolmas Eesti rahvusvärv – must lisatud.. Asja otsustati edasi arutada pärast pühi.

Ja veel. Triigilahe ja Soela väina on keskhommiku tuul jääst täiesti puhastanud, seega siis meretee vaba. Alanud oli ka kalapüük, kuigi kehva kalasaak on siin juba mitu aastat kordunud. Mõned ütlevad, et Väikse-väina sild on siingi kalasaagi vähenemiseks kaasa aidanud, kirjutab leht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)