Kaarma astus Saaremaa omavalitsuste liidust välja (33)

Kaarma astus Saaremaa omavalitsuste liidust välja

EI MUUTNUD MEELT: Volikogu esimeest Urmas Lehtsalu (vasakul) SOL-i esimehe Kaido Kaasiku (paremal) selgitused meelt muutma ei pannud. Lehtsalu sõnul on SOL nende jaoks koht, kus käiakse vaid ust lahti tegemas ja kinni panemas.
Foto: Egon Ligi

Pikalt kestnud vaidlused Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) liikmemaksu suuruse teemal päädisid eile sellega, et Saaremaa suurima valla Kaarma volikogu võttis vastu otsuse omavalitsuste liidust välja astuda.

Kaarma valla viis säärase otsuseni SOL-i otsus muuta liikmemaksu määramise tingimusi nii, et valla liikmemaksu suurus tõusis 1600 euro võrra. Selle otsuse tegi SOL-i volikogu üsna kiiresti ja keset eelarveaastat. “Põhjus on lihtne. See pole emotsionaalne ega poliitiline, vaid puhtalt majanduslik,” juhatas Kaarma valla eilsel volikogu istungil teema sisse volikogu esimees Urmas Lehtsalu. Ta märkis, et olukord on sama, kui lähed enda arvates mängima jalgpalli, kuid reeglid on ühel päeval hoopis võrkpalli või tennise omad.

Kaarma volikogu poolt peamiselt sõna võtnud volinik Margus Männik märkis, et Kaarma ja Kuressaare on teinud ettepanekuid, et liikmemaksu mehhanismid oleksid põhikirjas sees ja maksu suuruse määramine SOL-is konsensuslik. SOL-i põhikirja muudeti viimati eelmisel suvel, kuid ka siis jäi Kuressaare linna ja Kaarma valla ettepanek toetuseta. Männik toonitas samuti, et Kaarma vald tahab eelkõige kindlust, et liikmemaksu mingil ajal jälle ei tõsteta.

“Tuleb äkki jälle mõni lillelaps, kes oma fantaasiat rakendab,” märkis Männik, et keegi ei saa välistada, et liikmemaksu hakatakse järsku mitmekordseks tõstma, arvestades merepiiri või teab mille järgi veel. Männik küll ei täpsustanud, keda ta lillelapse all mõtles, kuid teada on, et liikmemaksu viimase tõstmise algataja oli Kärla vallavanem Villi Pihl. Kärla on ka ainus Saaremaa vald, kellel pole merepiiri.

Männik küsis ka volikogu istungil viibinud SOL-i esimehelt Kaido Kaasikult, millal saab kindel olla, et maksu taas tõstma ei hakata. Kaasik oma sõnul kuupäevasid lubada ei saanud, kuid ütles, et põhikirja muutmine algatatakse kindlasti, sest seda nõuab seadus. Kaasik proovis volinikele ka selgitada, et nüüdsest on maksu suurus elaniku kohta kõikidele valdadele sama, enne erinesid maksusummad olenevalt vallast kõvasti. Ta ütles liikmemaksude kohta ka seda, et kui vaadata SOL-i liikmemaksu suurust valdade eelarve kontekstis, siis ei ole Kaarma ja Kuressaare linn kõige rohkem rõhutud. Suuremat koormust peavad kandma hoopis keskmise suurusega vallad.

Margus Männik kinnitas, et kindlasti ei lõppe SOL-ist väljaastumisega koostöö teiste omavalitsustega, üritusi toetatakse edaspidi aga lepingute alusel. Ka volikogu esimehe Urmas Lehtsalu sõnul jäetakse SOL-i liikmemaksuks mõeldud raha eelarves sama rea peale ja suunatakse see ühisürituste toetuseks.

Lisaks liikmemaksu suurusele on Kaarma vallal kopsu üle maksa ajanud see, et koos linnaga 54% maakonna elanikkonnast esindavate omavalitsuste ettepanekutega ei arvestata pea kunagi. “Meie ülesanne paistab olevat vaid kohale tulla, uks lahti teha ja siis jälle kinni panna,” märkis Lehtsalu, mille peale Kaasik arvas, et päris nii see ikka ei ole. Ta tõi näiteks selle, et teoks saab Kuressaare ja Kaarma poolt eelmisel aastal nõutud bürookulude vähendamine, kuna büroo direktori ametikoht kaotati.

Teiste valdade vastutöötamist linnale ja Kaarmale tõdes ka eelmine vallavanem ja praegune volinik Ülo Vevers, kes ütles, et liikmemaksude osas on minevikus küll kokkuleppele jõutud, kuid mitte kõigis küsimustes. “Pean tõdema, et on küll eiratud linna ja Kaarma seisukohti,” märkis Vevers.

Enne hääletamist ütles Margus Männik, et SOL-ist lahkumine on 3-kuulise etteteatamisega ning liikmemaksu tuleb eelarveaasta eest tasuda nii või teisiti. Männik pakkus välja, et kui tuleb väljaastumist toetav otsus, saab oma avalduse tagasi võtta, kui on näha, et SOL-is midagi muutuma hakkab.
Kaarma volikogu otsustas SOL-ist välja astuda 9 poolt-, 3 vastu- ja 1 erapooletu häälega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 53 korda, sh täna 1)