Walter Nowotny lennuk jääb igaveseks merepõhja (1)

Kuulsa Teise ilmasõja aegse Saksa õhuässa Walter Nowotny (1920–1944) lennuk jääbki tõenäoliselt Abruka vetesse, kuna veest väljatõstmist vrakk üle ei elaks ja pudeneks lihtsalt laiali.

Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees Tõnu Veldre märkis, et 2006. aastal, kui lennuk rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit käigus leiti, tõid tuukrid Sõrve militaarmuuseumisse lennukiakna ja survepaagi ning ehkki spetsialistide nõuandeid võeti kuulda ja hoiti paaki kolm kuud vihmavees, hakkas see siiski pärast pudenema.

“See lennuk on seal vees aga kindlasti väga viletsas seisus,” oletas Veldre, kes ise pole küll vrakki lähedalt näinud ja toetub oma arvamustes spetsialistidele. Mõtteid vrakk veest välja tõsta on heietanud ajaloohuvilised oma foorumis aadressil www.militaar.net .

Tõnu Veldre teab, et mida sügavamal meres asi on, seda paremini on see säilinud ning veelgi parem säilituskoht on soo. “Eestis on soodest leitud lennukeid koos lenduritega, seal on lausa mehed säilinud,” märkis Saaremaa muinsuskaitse juht, lisades, et neilegi on militaarmuuseumisse toodud koguni seitsme lennuki detaile.

Kui Walter Nowotny lennuk merepõhjast õhu kätte tuua, peaks seda asjatundjate arvates eksponeerima akvaariumis, kus on merevesi. “Siis tuleks ka seda vett pidevalt vahetada,” sõnas Veldre. “Ehkki ma ei ole asja väga süvitsi uurinud, on kindel, et tegemist on tõesti kuulsa Saksa hävituslenduri Walter Nowotny õhusõidukiga, mis tulistati alla 1941. aastal,” kinnitas Saaremaa muuseumi kultuurharidustöö osakonna juhataja Raul Salumäe.

Sel ajal Nowotnyl väga suuri kogemusi veel ei olnud – Wikipedia andmeil oli tegemist lenduri esimese õhulahinguga – ning lahinguülesandeks oli rünnata Kuressaare lähedal avastatud Nõukogude hävituslennukite baasi. Osa lennukeid hävitati maapinnal ja Nowotny tulistas õhus alla kaks vaenlast.

Võimalik, et üks tema poolt alla tulistatud vastastest oli hilisem Nõukogude Liidu kangelane Vladimir Avdejev. Nowotny tulistati ise samas lahingus alla, kuid ta suutis oma õhusõiduki rannavette suunata ja kummipaadiga Kuramaale pageda. Salumäe sõnul loetakse Nowotnyd maailmas tema õhuvõitude poolest hävituslendurite hulgas tänini viiendal kohal olevaks. Tema ametlikuks lõppskooriks jäi 258, koos tunnustamata võitudega koguni 281 allatulistatud vastast.

Seda, kas merevetes puhkava lennukivrakiga üldse kunagi midagi ette võetakse, ei osanud Saarte Häälele eile keegi öelda. “Ainus, mis seal teha ehk saaks, oleks ajaloohuvilistele allvee-ekskursioonide korraldamine,” pakkus Tõnu Veldre. Lennuki ülestõstmise vastu on muide huvi tundnud ka austerlased ja sakslased, kuid siiani ei ole sellest ettevõtmisest asja saanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)