Kaarma ja linn survestavad käärivat omavalitsusliitu (14)

Kaarma ja linn survestavad käärivat omavalitsusliitu

PANID SURVE ALLA: Vallavanem Margus Mägi ja volikogu esimees Urmas Lehtsalu juhitav Kaarma vald kavatseb SOL-ist lahkuda.
Foto: Raul Vinni

Viimasel Saaremaa omavalitsuste liidu (SOL) koosolekul vastu võetud liikmemaksu suurus tõstis hüppeliselt Kaarma valla ja Kuressaare linna maksukoormust ning vähendas seda ülejäänud omavalitsustel. Kaks suurimat kavatsevad nüüd ette võtta üsnagi kardinaalseid samme.

Keset eelarveaastat tõstetud liikmemaks, mis pani Kuressaarele 7031- ja Kaarmale 1600-eurose lisakohustuse, on nende omavalitsuste juhtide sõnul ebaõiglane. Kui Kuressaare plaanib otsuse vaidlustamist, siis Kaarma vallavolikogus on juba homme arutusel võimalus, et maakonna suurim vald astub liidust hoopistükkis välja.

Kaarma vallavanem Margus Mägi toob väljaastumise võimaluse põhjenduseks, et nemad peavad maksumaksja raha SOL-is kasutamist ebaefektiivseks. “SOL-i siseregulatsioonid ja reeglite muutmise mehhanism on meile vastuvõetamatu ning ei ole kooskõlas mittetulundusühingute seadusega,” märkis Mägi, kes koos Kuressaare linnapea Urve Tiidusega SOL-i volikogus liikmemaksu tõstmise otsuse vastu hääletas.

Juhul kui Kaarma tõepoolest peaks vallavolikogu otsusega SOL-ist välja astuma, ei taheta Mägi sõnul koostööle siiski kriipsu peale tõmmata. Maakondlike ürituste osas soovitakse koostööd teha lepingute alusel. Mure SOL-i liikmemaksupoliitika pärast tõi Kuressaare linnavolikogus esinedes esile ka Tiidus. Saarte Häälele liikmemaksude teemat rohkem avades ütles Urve Tiidus, et olukord on tõepoolest selline, et linnaeelarve on kinnitatud ja sellist raha pole kusagilt võtta.

Tiiduse sõnul on linnavalitsus juristidega konsulteerinud ja usutavasti kasutavad nad ka oma õigust otsus vaidlustada. Endine Kuressaare linnapea, nüüd juba riigikogu liige märkis, et usutavasti saab SOL-i põhikirja sisse viia muudatusi, mis reguleerivad liikmemaksu määramist ja nõuavad selle muutmisel konsensust. Tiidus lisas, et Kaarma ja Kuressaare esindavad 54% Saaremaa elanikkonna huve.

Liikmemaksu süsteemi muudatus, mida hääletati ja mille kohaselt hakati maksuarvestust pidama vastavalt omavalitsuse elanike arvule, tõi Kuressaarele maksukoormuse kasvuks senisele 15 980 eurole lisaks 7031 ja Kaarma maksukoormus kasvas 11 186 eurole lisaks 1598 eurot. Tasub märkida, et Kuressaare saab tänu oma suurusele lisaks 25% soodustust.

Saarte Häälele on öeldud ka seda, et liikmemaksu tõstmine on tõepoolest seadusega vastuolus, kuna kohaliku omavalitsuse üksuse liitude seadus sätestab, et liidu põhikirjas peab olema ära toodud ka liikmemaksu määramise mehhanism. SOL-i põhikirjas selline säte puudub. Seda tõdes Saarte Häälega vesteldes ka SOL-i esimees, Valjala vallavanem Kaido Kaasik.

Kommenteerides Saarte Häälele Kaarma võimalikku väljaastumist SOL-ist, ütles Kaasik, et vaidlemiseks oli aega, tehti ettepanek ja see võeti ka vastu. Talle jääb arusaamatuks, miks pärast lahingut veel rusikatega veheldakse. Samas nentis Kaasik, et ta saab ka nendest kahest omavalitsusest aru ning pole välistatud, et järgmisel aastal vaadatakse liikmemaksude temaatika uuesti üle.

Huvitav on see, et SOL-is ei paista parteiline koostöö toimivat. Nimelt on nii Kuressaares kui ka Kaarmal võimul Reformierakond ning liikmemaksu muutmise ideega tuli välja Kärla vallavanem Villi Pihl, kes kuulub samuti oravaparteisse. Villi Pihl ütles Saarte Häälele, et hoopis endine liikmemaksude tasumise kord oli ebaõiglane väiksemate valdade suhtes.

“Kuni selle aastani maksid väiksemad vallad kinni Kuressaare linnale ja Kaarma vallale tehtavaid erisusi, mis oli kokku lepitud 2005. aasta lõpus. Selle variandi järgi maksis Kuressaare linn eelmisel aastal umbes 17 krooni inimese pealt, Kaarma 32 krooni ja ülejäänud keskmiselt üle 55 krooni inimese kohta,” selgitas Pihl.

Nüüd on maksukoormus kõikidel valdadel 34 krooni elaniku kohta ja linnal 25% soodustuse tõttu veidi vähem. Kaarma valla ettepanek, et büroo ülalpidamise kulud makstaks kinni võrdselt ja ülejäänud kulud proportsionaalselt, toetust ei leidnud.

Sarnaselt Kaasikule ütles ka Pihl, et ei saa välistada, et need liikmemaksude alused vaadatakse üle ja muudetakse järgmisel aastal. Tema sõnul vähenevad järgmisel aastal märgatavalt ka bürookulud, sest büroosse jääb tööle üks inimene. Büroo senine staažikas juhataja Jüri Pärtel läheb pensionile ja SOL-i ainsaks ametnikuks jääb Erika Thalheim.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)