Uus võimulepe lubab mitut elukohta ja vanemapensioni (5)

Sel nädalal sõlmitud Isamaa ja Res Publica Liidu ja Reformierakonna uus võimulepe on mahukas dokument, mis peaks paljude Eesti riigi kodanike elu paremaks tegema.

Nii näiteks lubatakse kehtestada aastast 2013 vanemapension, mis tähendab seda, et alates sellest ajast sündivate laste üks vanem hakkab saama 4 protsenti keskmisest töötasust oma teise pensionisambasse ning seda kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

Kui teadupärast on siiani arvestatud pensioni sotsiaalmaksupõhiselt ja enne 1991. aastat sündinud laste pealt on pensionilisa arvestatud kaks aastat lapse kohta, siis vahepealse aja (1991–2013) jooksul sündinud laste eest kavatsetakse hakata pensionilisa maksma kahe aastahinde väärtuses.

Lõuna pensioniameti Pärnu büroo juhataja Tiina Männik ütles kommentaariks Saarte Häälele, et nemadki ootavad seda aega, millal lubatu seaduseks saab, sest ega alati tea ju ka arvata, mida poliitikud täpselt mõtlevad. Küll aga on ka praegu pensioniarvestuses olemas mõiste “aastahinne”, mis kehtestatakse seadusega ja mida juba mitu aastat muudetud ei ole.

Võimulepe lubab suurtele peredele jätkata kodutoetuse programmi ja lapse sünni korral taastada isapuhkuse – ka praegu on isadel õigus saada kümme tööpäeva puhkust kahe kuu jooksul kas enne või pärast lapse sündi, kuid praegu seda puhkust ei tasustata.

Hariduse poole pealt leitakse, et oluline on alustada tugevast alusharidusest ja lõpetada kõrgekvaliteedilise tasuta kõrgharidusega. Jätkuvalt räägitakse maakonnagümnaasiumide (nn puhtad gümnaasiumid) väljaarendamisest kõigis maakonnakeskustes.

Toetuste maksmise punktide juures (sh õppetoetused ja ka lastetoetused) käib võimuleppest läbi sõna “vajadusepõhine”. See, mida poliitikud sellega täpselt mõelnud on, selgub ilmselt edaspidisest seadusandlusest. Päris huvitav punkt on aga dokumendis inimeste ametlike elukohtadega seonduv. Nimelt soovib valitsusliit lubada Eesti elanikele omandi, töökoha või perekondlike sidemete alusel määrata kuni kaks ametlikku elukohta ja sellest tulenevalt jagada nende vahel tulumaksu.

Radikaalset haldusreformi Eestile ei lubata. Küll aga saavad maksumaksjad 2015. aastast kergemalt hingata, kui nende tulumaksumäära vähendatakse 20 protsendile ning nende eest makstavale sotsiaalmaksule kehtestatakse 2014. aastal lagi – töötasu osalt, mis ületab 4000 eurot kuus, ei maksta sotsiaalmaksu. Koduomanikel kavatsetakse aga 2013. aastast kaotada maamaks kodu alusele maale tiheasustusega piirkonnas kuni 1500 m2 ja hajaasustusega piirkonnas kuni 2 ha ulatuses.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)