Saaremaa Päikese auhinnaraha läks tulevastele miljonäridele (2)

Saaremaa Päikese auhinnaraha läks tulevastele miljonäridele

TULEVASED MILJONÄRID: Heade ideedega hiilanud noored võivad tänu oma heale ärivaistule tulevikus vabalt miljonärid olla. Võistkonnad (vasakult) Valge Laik, Päikeselapsed ja Saaremaa Soojus. Noortega koos on laval Piret Pihel ja Robert Pajussaar.
Foto: Egon Ligi

Kolmandat aastat toimunud noorte äriideede konkursil Saaremaa Päike 2011 ei suutnud žürii väljakäidud ideede hulgast parimat välja valida, mistõttu jagati auhinnaraha 640 eurot ehk 10 000 krooni võrdselt kahe parema vahel. Konkursi korraldajad on võiduideede taset arvestades täiesti veendunud, et hea ärivaistuga noortest saarlastest võivad tulevikus saada miljonärid.

Üleüldse laekus võistlusele tänavu 12 võistlustööd ja see oli korraldajate – Saaremaa arenduskeskus ja Saaremaa ettevõtjate liit – hinnangul päris hea saak. “Eelmistel aastatel on töid võib-olla rohkem olnud, aga ka õpilaste arv on vahepeal vähenenud,” ütles äriideede konkursi korraldaja, Saaremaa arenduskeskuse juht Piret Pihel.

Niinimetatud kaksikvõit läks tänavu Saaremaa ühisgümnaasiumi poistevõistkonnale Saaremaa Soojus ja Aste põhikooli tüdrukutetiimile Päikeselapsed. Saaremaa Soojusse kuulunud Lauri Leis, Madis Tisler, Margus Sammelsaar ja Ardi Teder töötasid põhjalikult ja äärmiselt detailiderohkelt välja plekkpurkidest valmistatud saaremaised päikesepaneelid hoonete kütmiseks. Päikeselapsed Silja Kalm, Kadi Väli, Kadri Munk ja Mari-Ly Pruul olid oma idee selgitamisel niisama detailirohked kui noormehed ning nende idee oli kaalu ja monitoriga varustatud nutikad ostukärud.

Katsetusedki juba tehtud

Piret Piheli sõnul läks žüriis võitjate väljavalimisel vaidluseks ning seetõttu ei olnudki võimalik ühte ja ainukest võitjat määrata. “Tegelikult oligi nii, et lugesime hääled kokku ja kaks ideed sai täpselt võrdselt ühepalju hääli,” tunnistas Pihel. Saaremaa Soojuse idee on žürii hinnangul igati kaasaegne äriidee. “Žürii tunnustas selle keskkonnasõbralikkust, seda nii alumiiniumpurkide korduvkasutuse kui ka kütuseliste energiaressursside kokkuhoiu tõttu,” ütles Piret Pihel.

Ta nentis, et idee on iseenesest lihtne, kuid poistel on edukalt läbi viidud ka katsetused, mis näitavad süsteemi töökindlust ja efektiivsust. “Katsetused tehti küll hiidlaste peal, aga tegemist ei olnud naabritevahelise tögamisega,” viitas Pihel sellele, et noormehed on valmis tehtud päikesepaneeli katsetusteks üles seadnud Hiiumaal ühe tühjana seisva maja külge. Poistel on Piheli kinnitusel plaanis auhinnarahaga oma toodet aga veelgi edasi arendada, mis annab tunnistust sellest, et preemiaraha läks õigesse kohta. “Mina küll jään lootma, et me tunnustasime tulevasi Saare maakonna miljonäre,” lisas Pihel.

Lihtne on geniaalne

Teise esikoha pälvinud Päikeselaste idee juures meeldis žüriile selle lihtsus, sest teadupoolest need kõige lihtsamad ideed osutuvadki tavaliselt kõige geniaal-semateks. “Tarbijad oleksid neist kindlasti huvitatud. Kauplused omakorda soetaksid neid aga kindlasti sellepärast, et nad tahavad ju ostjaid enda juurde meelitada,” kommenteeris Piret Pihel.

Kõige suurem äririsk oli tüdrukute idee puhul Piheli sõnul see, et idee autorid on ise praegu äriajamiseks veel liialt noored. “Enne kui nemad jõuavad tööturule, võib keegi olla selle idee juba nende eest ellu viinud, sest tegemist on tegelikult väga tugeva kommertstaustaga ideega,” möönis ta. Eriauhinnaga äramärkimist vääris konkursi korraldajate sõnul ka kolmas finaali jõudnud äriidee, mis pärines Kuressaare gümnaasiumi võistkonnalt Valge Laik (Maris Kõrgessaar, Klair Kivi, Getter Must, Renate Aavik).

Nemad olid välja töötanud toote (Ö-pleed) ja tegevuse (selle valmistamine töötoas) kontseptsiooni. “Väga pragmaatiline äriidee ja väga lihtne teostada, kuid selle ideega miljonäriks saada ei ole ilmselt võimalik, aga meie turismipiirkonna atraktiivsemaks muutmiseks on see väga käepärane ja realiseeritav,” kinnitas Piret Pihel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 81 korda, sh täna 1)