Wikileaksi järjekordsed paljastused: Jaapanis oli kõik juba varem ette teada

Wikileaksi järjekordsed paljastused: Jaapanis oli kõik juba varem ette teada

PURUSTAV JÕUD: Säärase laeva uhtus Jaapani idarannikut tabanud tsunami kaugele sisemaale.

Tõsistest puudujääkidest Jaapani tuumaelektrijaamades teati juba mõned aastad tagasi – varem on seismiliselt aktiivsesse piirkonda jäävat tõusva päikese maad korduvalt hoiatatud, et sealsed tuumajaamad võivad võimsama maavärina korral tõsiselt ohustatud olla. Sel nädalal Wikileaksi poolt avalikustatud väljavõtted salajasest diplomaatilisest kirjavahetusest tõendavad ka, et Jaapani valitsus varjas hoolikalt andmeid riigi tuumajaamades aset leidnud erakorralistest juhtumitest.

Briti ajaleht The Daily Telegraph kirjutab viitega skandaalsele veebileheküljele, et juba 2008. aasta detsembris hoiatas Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) esindaja, et Jaapani tuumajaamades kasutusel olevad ohutusabinõud ei vasta kaasaja nõudmistele. Viimase 35 aasta jooksul on jaamade turvasüsteemi uuendatud vaid kolmel korral, ohutuse tagamiseks sellest aga ei piisa.

Vastuseks IAEA kriitikale andsid Jaapani võimud lubaduse tõsta tuumajaamade ohutuse määra, sh oli kõne all ka Fukushima tuumakompleks, kuhu peagi rajati spetsiaalne keskus looduskatastroofide vastaseks kaitseks. Praeguseks on selgunud, et see süsteem oli mõeldud maavärina jaoks, mille maksimaalne tugevus on seitse magnituudi. Tänavu 11. märtsil tõusva päikese maad raputanud maavärina tugevus oli aga ligi üheksa magnituudi.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)