Kuressaare saladused – Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (2) (3)

Kuressaare saladused – Linnapea ja tema kohtunikust venna müstiline surm (2)

KUSAGIL SIIN: Pildil olevas majas, mis sada aastat tagasi kuulus vanaprouadele Hinzedele ja mille praegune aadress on Garnisoni tn 15, üürisid korterit ka vennad Nolckenid. Kusagil selle maja läheduses nad 1913. aastal ööl vastu 22. veebruari mõrvatigi. Omal ajal kutsus rahvas seda maja Mustaks Luigeks. Miks? Selle põhjus ei ole teada. Üks on aga kindel – igatahes täna “must luik” Kuressaare linnamiljööd küll ei kaunista. Praegu on hoone müügis ja kinnisvaraportaalide andmetel on tema hind Kuressaare üks kõrgemaid, ulatudes 217 000 euroni (ligi 3,4 mln krooni).
Foto: Urmas Kiil

Täna jätkame nädal tagasi alanud lugu, mis pajatab pea sajand tagasi Kuressaares toimunud kohutavast sündmusest. Nimelt tapeti 1913. aasta varakevadel meie rahulikus linnakeses Garnisoni tänaval tookordne linnapea Gerhard von Nolcken ja tema kohtunikust vend Wolfgang von Nolcken.

See sündmus vapustas kõiki kuressaarlasi ja tekitas rohkesti kuulujutte. Ja ehkki kuriteo lahendamisse sekkusid väga kõrged ametimehed nii Liivimaa kubermangu keskusest Riiast kui ka impeeriumi tookordsest pealinnast Peterburist, jäi see lahendamata. Kõik see tekitaski rohkearvulisi, sageli isegi päris absurdseid versioone. Kõrvaltvaatajale jäi mulje, et võimud tahtsid seda lugu miskipärast lihtsalt kinni mätsida.

Pahanduste ja väärtõlgenduste vältimiseks tuletame lugejale veel kord meelde, et meie jälgime vaid seda, kuidas kajastus see kohutav veretöö tookordses ajakirjanduses, ega pretendeeri selle lahendamisele. Nädal tagasi jõudsime mõrva detailide ja esimeste versioonideni.

Ehkki vendade Nolckenite surnukehad leiti Garnisoni tänavalt juba 1913. aasta 22. veebruari1) varahommikul, avaldab Tartu ajaleht Postimees oma sisekülgedel täpsema ülevaate ja esimesed oletused Kuressaares toimunud veretöö kohta alles 27. veebruaril.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 52 korda, sh täna 1)