Saaremaa ajaloo talletajad luhvtitavad majapidamist

Saaremaa ajaloo talletajad luhvtitavad majapidamist

Foto: Priit Kivi

Kevadisel koolivaheajal pakub Saaremaa muuseum kasvavale noorsoole võimalust osaleda üksikkülastajaina Kuressaare linnuses muuseumitundides. Sellise koolivaheaja seeriana toimuvad muuseumitunnid esmakordselt.

“Muuseumielu peab ikka elavdama ja isegi nii konservatiivsed tegelased, nagu ajalootalletajad seda on, peavad oma majapidamist aeg-ajalt värskendavate tuultega luhvtitama,” põhjendas ettevõtmist Saaremaa muuseumi kultuurharidusosakonna juhataja Raul Salumäe, lisades, et nüüd ootavad nad ära, palju huvilisi koguneb, et siis edasiste katsete osas plaane pidada.

Kõik on teretulnud

Raul Salumäe märkis, et vanusepiirangut seatud pole ja kedagi ukselt tagasi ei saadeta. “Mõeldud on ennekõike neile, kes end lapseks tunnistavad – vanem teismeiga ju üldjuhul nende hulka ei kuulu, kuid võib-olla täiendavad huviliste ridu hoopis lapsemeelsed vanainimesed – ja on valmis osalema lastele mõeldud käelistes tegelustes,” lausus ta.

Tema sõnul käivad kooliealised ju päris sageli muuseumis ja kui mõnel noorel (või siis hingelt noorel) saarlasel on tekkinud kallim väljastpoolt kodusaart, siis tõsise suhte korral on Kuressaare linnuse külastamine nende üks esimesi ühisettevõtmisi.

Küsimusele, mida pakub muuseumitundides osalemine, vastas Salumäe, et ideaalis võib mõelda, et need laiendavad silmaringi. “Tegelikult näitab vabatahtlik muuseumiuksest sisseastumine iseenesest juba seda, et inimesel on olemas huvi oma silmaringi laiendamise vastu.

Ja kui huvi on, siis kasutab inimene oma silmaringi laiendamiseks kõiki talle kättesaadavaid võimalusi,” rääkis Salumäe. Ta lisas, et seepärast ongi mistahes muuseumiürituste puhul oluline inimeste igapäevarutiinist väljatoomine, neile vahelduse ja erinevate valikuvõimaluste pakkumine.

Tavaliselt korraldab Saaremaa muuseum muuseumitunde koolidepoolsel ettetellimisel ja kohandab siis varem ette valmistatud programme õpilasgruppide vanusele ja erihuvidele. Uusimad muuseumitunnid, mida koolid ja lasteaiad muuseumist tellida saavad, on gooti kirja tund, nukud ja rahvariided, vanad kaalud ja mõõtühikud ning toolinäitus.

Koolivaheaeg muuseumis
Kolmapäeval, 23. märtsil kl 14 algab muuseumitund “Ole hea ja (ära) istu”. Tunni alguses tutvutakse näitusel väljapandud toolidega, seejärel jätkatakse käeliste tegevustega – volditakse, kleebitakse, voolitakse ja meisterdatakse. Lisaks on võimalik lasta end tasuta pildistada vanadel toolidel koos ajastusse sobivate aksessuaaridega.

Neljapäeval, 24. märtsil kl 14 toimub muuseumitund “Nukud ja rahvariided”, milles räägitakse Saaremaa rahvariietest ja vaadatakse eri piirkondade rahvariideid kandvaid nukke, mille eeskujul valmistatakse tunni teises pooles ka ise pabernukule paberist rahvariided.

Reedel, 25. märtsil kl 14 algab muuseumitund “Kuidas vanasti elati?”, kus alguses tutvutakse lossi saalides vanaaja eluga. Kui tavaliselt ei tohi muuseumis esemeid katsuda, siis tunni teises pooles antakse võimalus vanu asju katsuda ja nendega tegutseda. Tunnis osalemise tasu on 1 euro, millest kaetakse materjali- ja korralduskulud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)