Õpilased kuulasid šokiloengut (2)

Kahe päeva jooksul kuulas Kuressaare koolides vähiliidu toetusmeeskonda kuuluva Hanno Egipti loengut suitsetamise kahjulikkusest üle 300 õpilase.

Kuressaare gümnaasiumis oli kolm loengut, mida käis kuulamas 86 õpilast, põhikoolis oli samuti kolm loengut, mida kuulas 73 õpilast, ja Kuressaare vanalinna koolis oli koguni viis loengut, millest võttis osa 200 õpilast.

Hanno Egipti sõnul tunnistasid loengutes osalenud õpetajad talle, et pole varem midagi sellist näinud – loengutel räägitu olevat lastele hämmastavalt suurt mõju avaldanud.

Sõnum, mis loengutel kõlama jäi, oli Egipti sõnul see, et laste tervise ohtu seadmine on kuritegu. “Palusin lastel käe tõsta, et kui paljudel kodus keegi suitsetab, ning see pilt, mis avanes, oli košmaarne! Väga vähesed jätsid käe tõstmata,” oli Egipt oma sõnul rabatud. “Õpetajad olid hämmingus, et õpilased nii tähelepanelikult kuulasid, ja see tähendab seda, et loengu meetod on tavapärastest nii erinev,” märkis ta.

Hanno Egipti sõnul ladus ta lastele otse ja keerutamata ette, kuidas suitsetamine naisi ja mehi erinevalt kahjustab, milliseid haigusi tekitab ning kuidas see mõjub noorele kasvavale organismile. Ta palus loengut kuulanud õpetajatel silmad kinni pigistada ja seejärel käe tõsta neil õpilastel, kes on nikotiinisõltlased.

“Õpilased tõstavad käe, mispeale ütlen otse, et kõik suitsetajad on haiged. Nad saavad esimest korda teada, et nad on tõepoolest haiged,” rääkis Egipt. Ta lisas, et kui ta ise õpetaja oleks, siis eraldaks ta suitsetavad õpilased neist, kes ei suitseta, punase lindiga, millele on kirjutatud “haiged”, sest ainult selline šokimeetod on tulemuslik.

Seda seetõttu, et keegi ei taha ju kanda silti “haige” ja motivatsioon terveks saada oleks suur. Lastele tuletati meelde ka seda, et suitsetamisest loobumise kabinet on Kuressaare haiglas täiesti olemas ning sealsed spetsialistid on alati valmis kõiki aitama.

Hakkajad saarlased loovad vähiliidu alaliitu
Eesti vähiliidu esindajad käisid esmaspäeval Kuressaares puuetega inimeste kojas kohtumas siinsete vähipatsientide, nende pereliikmete, tugiisikute ja teemast huvitatud inimestega, arutamaks alaliidu loomist, et olla edaspidi pidevalt kohapeal toeks siinsetele vähipatsientidele.

Vähiliidu projektijuht Vivian Vulp rääkis, et kohtumisest Kuressaares jäi liidu esindajatele väga soe ja meeldiv tunne. Infoüritusele puuetega inimeste kojas kogunes mõnikümmend inimest ning Vulbi jaoks tuli tema oma sõnul toreda üllatusena see, et kohal oli ka päris mitu meest. Tallinnas käivat taolistel üritustel tavaliselt millegipärast pigem ikka ainult naised.

“Kõik kohaletulnud olid väga sõbralikud inimesed ja algrakuke alaliidu loomiseks sai moodustatud – kolm aktiivset inimest võttis asjaajamise enda peale ja hakkab selle nimel tegutsema,” lausus Vivian Vulp. Ta avaldas lootust, et kohapealne vähipatsientide tugiühing saab peagi loodud, sest asja võtsid ajada hästi hakkajad inimesed. “Tegemist on väga armsate ja hakkajate inimestega, kes ütlesid, et nad on alati oodanud sellist väljakutset – luua alaühing siin kohapeal,” tähendas ta.

Kes täpsemalt ühingu tegevust Saaremaal vedama hakkavad, ei olnud Vulbil voli öelda. Kui alaliit saarel valmis, siis saavad kontaktid kindlasti ka ajaleheveergudel välja hõigatud. Praegu on Vivian Vulbi sõnul käsil alaliidu loomiseks vajalike dokumentide vormistamine. Lisaks Vivian Vulbile ja Hanno Egiptile käisid Saaremaal liidu meditsiininõunik doktor Tiiu-Liis Tigane ja liidu tegevdirektor Maie Egipt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 195 korda, sh täna 1)