Kuressaareski nagu gangsterifilmis (3)

Kui seda lugu oleks mulle rääkinud mõni võõras, poleks ma ilmselt uskunud, aga et seda tegi mu ammune tuttav, kes on eluaeg korralikkuse etalon olnud, siis jäin uskuma ja panin räägitu kirja.

“Nagu sa tead, elan ma linnaäärses vanas ahiküttega majas. Seal on kolm korterit. Minu oma on keskmine. Kunagi oli mul hea meel, et korter asub teiste vahel ja on seega soojem, aga nüüd on otsmised korterid tühjad. Vanad on surnud ja noored ära läinud, kes mandrile, kes välismaale. Tulin maalt sugulase juurest. Elamine oli külm nagu hundilaut. Panin ahju ja pliidi küdema. Seejärel avastasin, et vesi on külmunud. See aga tähendab, et ei saa kasutada kempsu ega duši alla minna. Õnneks on mul kodus föön, millega saab külmunud torudele natukenegi sooja õhku peale juhtida.

Hakkasingi siis külmunud torusid fööniga lahti sulatama. Osa torust on aga põranda all. Võtsin kangi ja kangutasin sellega põrandalaua lahti. Äkki vaatasin selja taha ja märkasin, et minu toas seisab kaks mustades mantlites meest. Pikema sissejuhatuseta nõudsid nad, et pean neile otsekohe maksma 647 eurot. See teeb 10 123 Eesti krooni,” jutustas minu tuttav.

Kujutasin seda situatsiooni ette – nagu gangsterifilmis, ainult mustad maskid ja brauning olid puudu. “Olin vist väga lolli näoga, kui kogelesin, et mille eest. Vastus tuli nagu automaadivalang: “Olete võtnud kiirlaenufirmast laenu 1000 krooni 2009. aasta suvel.”.”

Mu vestluskaaslane tegi siinkohal pausi ja jätkas siis: “Raiusin neile vastu, et pole mitte kunagi mitte mingisugust laenu võtnud.” Hääleka sõnasõja peale küsinud siis üks meestest, kes olnud lahkem ja viisakam, on’s ehk võimalik, et keegi võõras sai perenaise dokumente kurjasti kasutada. “Vaadake hoolega seda kuupäeva ja aadressi. See pole ju teie õige aadress!” soovitanud üks kutsumata külalistest.

“Tõepoolest. Paberil ei olnud minu aadress. Meenus, et kõrvaltänavast käis kaks koolitüdrukut mul suvel abiks peenraid rohimas. Kuna teised korterid on tühjad, siis on kogu aiamaa minu hooldada-harida. Tegin sinna üsna palju peenraid.

Tüdrukud, kes mind aitasid, olid õnnetust perest. Isa kadus neil juba ammu laia maailma ja ema oli töötu. Üks lastest kukkus koolis näljast kokku. Nüüdseks on nad sealt korterist ammu läinud, ei suutnud üüri maksta. Tüdrukud käisid vahepeal toas joomas ja võileibu söömas. Nad teadsid, kus mu käekott asus, kuna võtsin sellest rahakoti, kui töö eest tasusin. Ise olin päevade viisi aias,” meenutas õnnetu inimene töörohket päikeselist suve.

Ent kuidas sai 1000 kroonist (63,9 eurot) üle 10 000 krooni (647,2 eurot)?
Mu tuttav näitas paberit:
VÕLANÕUE
laen 63,9 eurot
viivis 435,6 eurot
kulutused võla sissenõudmiseks 74,2 eurot
leppetrahv 32,0 eurot
teenustasu 22,4 eurot
intress 19,2 eurot
Kokku 647,2 eurot

Mehed olevat veel võidurõõmsalt teada andnud, et võlateatised olid ju välja saadetud. Need läksid aga valele aadressile. “Mina ei ole ühtegi võlateatist saanud. Võlateatised peaks saatma tähitud postiga, siis oleks kindel, et inimene need ka kätte saab,” protesteerinud “võlgnik”.

Tumedates riietes mehed korranud aga nõudmist: nüüd peate maksma, midagi pole parata. Soovitanud veel kohtusse pöörduda, kuid väitnud sealjuures, et kohtukulud on väga suured. Kuuldavasti olid pahateo toime pannud tüdrukud läinud koos emaga kusagile mandrile elama.

“Kui ma ka tüdrukud leiaksin, siis vaevalt nad oma tegu tunnistaksid. Raha laenu tagasimaksmiseks neil ammugi pole,” oli tüdrukutele suvel tööd pakkunud naine nõutu. Suusõnaliste ähvarduste saatel anti mu tuttavale ka ähvardavate sanktsioonidega paber. Kui laenu kohe tagasi ei maksta, siis arestitakse pangaarve. Samuti võidakse arestida korter ja see enampakkumisel maha müüa.

“Mind võidakse ka kolmeks kuuks vanglasse panna. Ega see nii kole olegi, saaksin sooja tuppa, kus töötav veevärk ja süüa antakse ka,” võttis huumorimeelega saarlane oma kurva ja tõsise loo kokku.

Elmi Epro
arvaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)