Orissaare vallavolikogul lasub ebaseadusliku hääletuse vari (166)

Orissaare vallavolikogul lasub ebaseadusliku hääletuse vari

KAHTLUSE ALL: Orissaare vallavolikogu esimees Kristjan Kana küsib maavanemalt hinnangut, kas volikogu otsused on õiguspärased.
Foto: Raul Vinni

Orissaare vallavolikogu revisjonikomisjon viitab, et kolm isikuhääletust võivad volikogus läbi viidud olla ebaseaduslikult.

Jutt käib vallavalitsuse liikmete määramisega seotud hääletamistest. Kerkis küsimus, et kas eelmise aasta maist kuni oktoobrini tehtud kolm otsust ei oleks pidanud olema salajased, kuna tegemist oli isikuhääletusega. Revisjonikomisjoni soovitusel pöördus vallavolikogu esimees Kristjan Kana õigusliku hinnangu saamiseks hääletuste seaduslikkuse kohta Saare maavanema poole.

Kolm hääletust

“On tuvastatud puudusi nende õigusaktide osas, mis puudutavad Orissaare vallavolikogus isikuhääletamisi,” kirjutab Kana ja viitab, et kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse kohaselt peavad isikuhääletamised olema salajased.

Volikogu esimehe sõnul on võimalik, et menetlustoiminguid on rikutud esiteks 27. mai hääletusel, kui vallavalitsuse liikmete arvu suurendati ühe liikme võrra ja nimetati vallavanema ettepanekul liikmeks Margus Pikkor. Teisel korral pandi võimalik rikkumine toime 28. augustil, kui valiti uut vallavalitsuse liiget ametist lahkunud Ivar Ansperi asemele. Vallavanem pani tookord ette valida uueks liikmeks Margus Nurja. Hääletamisel Nurja kandidatuur häältega 7 : 8 toetust ei leidnud.

Nurja kandidatuuri läbikukkumise tõttu oli teema taas üleval 30. septembri istungil, kui vallavanem tuli volikogu ette uuesti eelnõuga, et volikogu eelarve- ja arenduskomisjoni liige Nurja saaks vallavalitsuse liikmeks. Volikogu ei pooldanud seda ka tookord, hääletades tulemusega 7 : 7.

Sellepeale pani volikogu esimees Kristjan Kana hääletusele variandi, et vallavalitsuse liikmete arvu hoopis ühe võrra vähendada, kuna isikus kokkuleppele ei jõuta. Seda varianti volikogu ka pooldas. Revisjonikomisjoni hinnangul on kõigil nendel kolmel juhul rikutud kohaliku omavalitsuse korralduse seadust (KOKS).

Ebaseaduslikult tööl

Komisjoni esimees Reimo Võting märkis, et uuris komisjoni töö käigus vallavalitsuse tegevust ja kontrollis selle vastavust volikogu määrustele ja otsustele. “Kuna KOKS sätestab, et isikuhääletamine volikogus on salajane, siis ei ole keeruline mõista, et vallavolikogus toimunud avalikud isikuhääletused on olnud seadusevastased, ja minul tekkis kohustus neist puudustest teatada,” nendib Võting Saarte Häälele e-posti teel saadetud kommentaaris.

Ta lisab veel selgituseks, et kuna inimene (Margus Pikkor – toim) on tööle võetud ebaseaduslikult, siis ei saa tema komisjonis oma tööd korralikult teha. Ebaseaduslikult tööle võetud inimese töö kontrollimine polevat sellisel juhul revisjonikomisjoni pädevuses. Saarte Hääle tähelepanu on juhitud sellele, et taas kord on sündmuste üks peategelane Margus Nurja, kes oli vallavanem Aarne Põlluäärele nõuga abiks palju pahameelt tekitanud kirja kirjutamisel õiguskantslerile.

Selle kirja järelkajana ootab vallavanemat kuu lõpus ees umbusaldusavaldus. Nurja käest tookord ja üleüldiselt nõuküsimist on vallavanem tunnistanud ka Saarte Häälele. Saarte Hääl palus viimasel Orissaare volikogu istungil ka Margus Nurjal tema rolli Orissaare elus täpsustada, kuid seda mees ei teinud, soovitades ajakirjanikul tulla tema juurde järgmise päeva pärastlõunal.

Samas vastas Nurja praktiliselt ainuisikuliselt volinike küsimustele, mis puudutasid MTÜ Orissaare Sport loomist, millega tal isiklikult pistmist ei peaks olema. Kui vaid, siis volikogu komisjoni lihtliikmena. Nurja abikaasa Kaire on ka valla spordijuht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 112 korda, sh täna 1)