Andi Saagpakk: piima kokkuostuhinna tõusule ei maksa enam loota (7)

Andi Saagpakk: piima kokkuostuhinna tõusule ei maksa enam loota

PIIMATÖÖSTUSE JUHT: Turg ei anna piima kokkuostuhinna tõstmiseks enam raha.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk kutsub piimatootjaid panustama stabiilsusele ja mitte lootma piima kokkuostuhinna lõputule tõusule.

Saagpaku sõnul on toorpiima kokkuostuhind viimase pooleteise aasta jooksul tõusnud sedavõrd palju, et tööstus ei saa piimatoodete turult toorpiima kokkuostuks kulunud raha tagasi. “Kui me pingutame kokkuostuhinnaga nii üle, et lõpptoodangu turg ei jõua järele, siis ühel päeval võime olla sama fakti ees, mis juhtus aastal 2007,” hoiatab Andi Saagpakk, kelle hinnangul peaks põllumees majandamisel lähtuma reaalsetest turuhindadest. “Tootehinnad ju enam ei tõuse, aga toorpiima kokkuostuhinnast räägitakse ikka endiselt edasi. Ei saa liiga kõrgele pilvedesse minna, sealt on kukkumine lihtsalt raskem.”

Ajaleht Äripäev kirjutas, et tänavune piima hinnaralli võib maailmaturul läbi olla, kuna teistest toorainetest tänavu kõige rohkem ehk 48 protsenti kallinenud piim on ahvatlenud tootjaid turule paiskama rekordkogust toodangut, kuid nõudlus langeb.

Maailma teise suurema piimatootja USA toodang võib sel aastal kasvada 1,7% ehk 196 miljardi naelani, millest jätkuks 34 500 olümpia mõõtu basseini täitmiseks, vahendab USA finantsportaal Bloomberg. Samas on nõudlus vähenemas, sest tarbija jaoks on hind kaupluses tõusnud. Analüütikute küsitlus näitab, et piimafutuuride ehk tuletistehingute hind võib aasta lõpuks langeda 14 protsenti ehk 16,86 dollarini 100 naela (45,36 kilogrammi) eest.

Eelmisel reedel sulgusid piimafutuurid Chicago kaubabörsil 19,65 dollari ehk viimase 32 kuu kõrgeimal tasemel. Võrreldes aastataguse ajaga on hind kerkinud 55 protsenti. Andi Saagpakk kommenteeris, et Ameerika turg on omaette piimaturusektor, millega Saaremaa piimatööstusel otseselt mingit seost pole, kuid trendid kui sellised on olemas ka siin.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)