Mustjalast müüdi esimest korda mägiveiseid Soome

Mustjalast müüdi esimest korda mägiveiseid Soome

PIKALE TEEKONNALE: Oma Küdema küla kodust sõidutati Ranna-Villa kolm mägiveist eile Soome. Oma loomi on uue perenaise Riikka Paloneni (paremal) hoole alla andmas Sinikka Pilviste.
Autor: erakogu

Eile laaditi Küdema külas Ranna-Villa talus Soome viimiseks autole esimene saadetis Šoti mägiveiseid. “Tegutsesime selle nimel mitu kuud. Eestist ei ole varem Šoti mägiveiseid Soome eksporditud. Nõuded on väga ranged, bürokraatiat oli meeletult,” rääkis Ranna-Villa peremees Kairo Pilviste.

2007. aasta aprillist oma talus mägiveiste kasvatamisega tegelevad Kairo ja Sinikka Pilvistel õnnestus ekspordiks müüdavate tõupuhaste loomade tarvis kõik vajalikud protseduurid läbi teha ja seda kroonis kolme looma müük naaberriiki.

“Lasime teha vereproovid ja neist omakorda mitmed-mitmed uuringud. Osa vereproove pidime saatma Saksamaale, kuna mujal neid ei uurita. Lõpptulemusena tõdeti, et meie kari on puhas, mingisuguseid haigusi ei esine. See oli loomade Soome müümise eelduseks,” rääkis Ranna-Villa peremees.

Helsingist neli aastat tagasi Saaremaale talu pidama tulnud endised tantsuõpetajad Sinikka ja Kairo pidasid kogu ettevõtmist enda jaoks töövõiduks. Küdemast eksporditi Soome kaks mullikat ja üle mere sugu jätkama ka üks pull.

Talunike hinnangul peaksid edaspidised äritehingud juba lihtsamalt minema. “Nüüd on meil teada, kuidas asi töötab. Kui keegi mujalt tahab samamoodi oma loomi müüa, siis on vaja sama teekond läbida. Terve kari tuleb läbi uurida. Meil võttis see aega neli kuud,” teavitas Kairo Pilviste. Soomeski on Šoti mägiveiste kasvatamine üsna populaarne. Sinikka Pilviste sõnul on neid loomi seal umbes 8000.

Kui veel kaks aastat tagasi oli Ranna-Villa talus 46 looma, siis praeguseks on see arv peaaegu kahekordistunud. Pärast eilset müüki jäi mereäärsetele karjamaadele veel 83 veist. See ei ole aga kaugeltki veel piir.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 93 korda, sh täna 1)