Eksperimentaalne mess aitab töötud noored tööle (7)

Eksperimentaalne mess aitab töötud noored tööle

HOBIST AMETIKS: Ka pillimänguoskus võib mõnel juhul töö leidmisel abiks olla. Trummide taga Annika Väälma.
Foto: Egon Ligi

Majanduslikult keerulisel ajal on üks suuremaid muresid töö- ja rahapuudus. Kuna töötus on suhteliselt suur ka noorte seas, on Kuressaare noorte huvikeskus võtnud sihiks korraldada ühes kohalike ettevõtjatega noortele täiesti oma töömess.

Noorte töötute osakaal Saaremaal on võrreldes teiste maakondadega üks suuremaid. Noori töötuid on huvikeskusele teadaolevalt mõnisada ning see on piisav argument korraldada noortele oma töömess.

Messi ühe korraldaja, huvikeskuse noorsootöötaja Annika Väälma sõnul ei ole taolisi messe varem Kuressaares korraldatud ning tegemist on mõnes mõttes eksperimendiga. “Suuresti rõhub see meie ühiskonna sotsiaalsusele. Kutsume üles ettevõtteid, kes suvehooajal noori tööle võtavad, ja loodame, et üritusele tulevad mõned sellisedki ettevõtted, kes pakuvad pikemaajalist tööd,” rääkis Annika Väälma Saarte Häälele.

Ühelt poolt näitab üritusel osalemine tema sõnul seda, et firmajuhid hoolivad kohalikest noortest, ja teiselt poolt annab see ettevõtetele algaval hooajal hea võimaluse Auriga keskuses end nelja tunni jooksul reklaamida. “Väga paljud räägivad, et meie noored lahkuvad kodusaarelt parematele marjamaadele, kuid pelgalt sõnadega ja heietades edasi ei jõua,” nentis ta. Väälma sõnul tahavad korraldajad leida üles need ettevõtted, kes pakuvad tööd, praktikakohti või soovivad koostada oma ettevõtte jaoks CV-panka.

Viib tööandjad ja noored kokku

Projekti sihtgrupp on Saaremaa noored vanuses 12–26 eluaastat, kuid eelkõige töötud noored ja õppivad noored, kes hakkavad peatselt kooli lõpetama. Annika Väälma sõnul on noorte jaoks tööturule sisenemine raske, sest tööandjate silmis on noorte üheks suuremaks miinuseks vähene või puuduv töökogemus.

Töö- ja infomess viib kokku julged tööpakkujad ja noored, kes soovivad omandada töökogemust. “Ürituse raames pakume välja töövarju võimaluse, et noored saaksid aimu, milline näeb välja nt kinnisvaramaakleri, müügijuhi, näitleja, päästetöötaja, raadio saatejuhi, Kanal 2 reporteri, saarevahi, linnapea, ametniku, klienditeenindaja tööpäev,” rääkis Väälma.

Huvitava ideena soovitakse katsetada ka “Elava raamatukogu” loomist. See kujutab endast nn inimpanka huvitavatest persoonidest, kel on huvitav elukutse ja keda saab küsimuste esitamiseks 15 minutiks “laenutada”. Üritusel osalemiseks on juba oma jah-sõna öelnud nii mõnigi organisatsioon või ettevõte. “Näiteks ööklubi Privilege.

Huvi on üles näidanud ka MerInvest ja Pidula Forellipüük ehk Saarepuhkus. Lisaks tulevad kohale töötukassa, ametikooli ja organisatsiooni Õpirändevõrgustik esindajad,” loetles korraldaja. Viimase puhul on tegemist organisatsiooniga, mis on seotud välismaa esindatud organisatsioonidega: Euroopa Noored, YFU Eesti rahvusvaheline õpilasvahetus, Eurodesk, Europass jne.

Messil osalema on oodatud ka koolid, kuna paljudel noortel seisab peatselt ees valik, millisesse kooli minna. “On ka kindlasti neid, kellele tuleb süstida innukust, jätkamaks kooliteed, kuna meie seas leidub neidki, kes on koolidest välja langenud, kuid vajavad tuge, et leida tee tagasi kooli,” tähendas Annika Väälma. Tema usub, et aprilli lõppu kavandatud üritusest on noortele kindlasti kasu. Vähemalt neile, kes otsivad tööd või soovivad jätkata kooliteed. “Kuna Auriga keskus on populaarne koht, siis ehk leiab sealt midagi põnevat ka lihtsalt mõni mööduja,” avaldas ta lootust.

Üritusi on olnud teisigi

Töömess on osa suuremast projektist. Annika Väälma sõnul rahastab Euroopa Sotsiaalfond 16. septembrist projekti “Noorte konkurentsivõime suurendamiseks ja sotsiaalse tõrjutuse vähendamiseks ühiskonnale pakutava noorsootöö teenuse osutamine”, mille ühe osana tutvustatakse noortele tööeluga seonduvat.

Alates oktoobrist on noortele pakutud juba mitmeid tööeluga seotud üritusi. “Kahel päeval korraldatud CV-koolitus näitas, et meie noored vajavad sel teemal rohkem teadmisi. Ilma korraliku CV ja motivatsioonikirjata tänapäeval enam tööle ei saa,” märkis Väälma. Neid oskusi on tema sõnul vaja arendada juba põhikooli lõpetanud noortel.

Lisaks on käidud väljasõitudel ja tutvustatud erinevaid ameteid. “See on andnud noortele hea ülevaate, kas antud erialal soovitakse kunagi tööd teha või mitte,” põhjendas ta. Väälma sõnul tutvustasid nad noortele ühe võimalusena ka vabatahtliku tööd välisriigis, kuna Kuressaare noorte huvikeskusel on olemas saatva organisatsiooni õigused.

“Meie organisatsioonis on noorel hea võimalus tutvuda väljavalitud välisriigiga ja elada mõnes huvitavas kohas kuni aasta,” rääkis noorsootöötaja ja kinnitas, et ka praegu on võimalik selle kohta infot küsida huvikeskuse noorsootöötajatelt.

Huvilistel – nii ettevõtjatel kui ka lihtsalt tegusatel inimestel –, kes tahaksid messi õnnestumisele kaasa aidata, tuleb kontakteeruda Annika Väälmaga annika400@yahoo.com või tel 56 958 349. Mess toimub Auriga kaubanduskeskuses 23. aprillil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 84 korda, sh täna 1)